modi

ଏହିପରି ଆଧାରକାର୍ଡ ଥିଲେ ଜଲଦି ଜାଣନ୍ତୁ – ନହେଲେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିବେ ।

NEWS

ଭାରତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଆଧାର କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ତୁମର ପରିଚୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବାସ୍ତବରେ, ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଯଥା UIDAI ଆଧାର କାର୍ଡ ବିଷୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ,

ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୋଲା ବଜାରରୁ ନିର୍ମିତ ପିଭିସି କାର୍ଡ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଆଧାର ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବୈଧ ହେବ ନାହିଁ। ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କାର୍ଡ ଦେଖାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବିନା ବିବେଚନା କରାଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ତେବେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଆଧାର କାର୍ଡ ଚିହ୍ନଟ ହେବ। ଏ ବାବଦରେ UIDAI କହିଛି ଯେ କେବଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଧାର PVC କାର୍ଡ ବୈଧ ହେବ। UIDAI ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରିଛି।

aadharcard

UIDAI ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଧାରର ଏକ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଜରିଆରେ 50 ଡଲାର ଦେଇ ଆଧାର PVC କାର୍ଡ ପାଇପାରିବେ। ଏହା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ସୁରକ୍ଷା ବଜାର ନ ଥିବାରୁ ଖୋଲା ବଜାରରୁ ଆଧାର କାର୍ଡର କପି ପାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏହିପରି PVC ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି ହେବ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ PVC ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି,

ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ UIDAI ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରୁ ଅର୍ଡର କରିବାକୁ ପଡିବ। ଘରେ ବସି ସ୍ପିଡ୍ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ପାଇବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ₹ 50 ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ପ୍ରକାରର ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଏକ QR କୋଡ୍ ଅଛି। ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ mAadhaar ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିପାରିବେ। ଆଧାର କାର୍ଡ ଆଜି ଭାରତରେ ଏକ ଜରୁରୀ ଦଲିଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *