3

ପିରିୟଡ ସମୟରେ ମହିଳା ମାନେ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇଲେ – ହୁଏନି ଯନ୍ତ୍ରଣା |

HEALTH

ଧନିଆ ଚା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ଏହି ଚା ଭିତରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ | ତେଣୁ, ତୁମ ଖାଦ୍ୟରେ ଧନିଆ ଚା ’ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଚା’ ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଧନିଆ ଚା ତିଆରି କରିବା ଅତି ସହଜ ଏବଂ ଏହା ମାତ୍ର 5 ମିନିଟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଧନିଆ ଚା କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଏହି ଚା ପିଇ ଶରୀରକୁ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ |

tea

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ |
ଧନିଆ ଚା ପିଇବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ତେଣୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦୁର୍ବଳ, ସେହି ଲୋକମାନେ ଏହି ଚା ପିଇବା ଜରୁରୀ | ଏହି ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଭିତରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବ |

କେଶ ଝଡିବା ବନ୍ଦ କରେ |
ଯେଉଁମାନଙ୍କର କେଶ ଅଧିକ ଝଡୁଛି, ସେମାନେ ଧନିଆ ଏବଂ ଚା ପିଇବା ଜରୁରୀ | ଏହି ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ମଜବୁତ ହୁଏ ଏବଂ ଝଡ଼ିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କେଶ ମଧ୍ୟ ଲମ୍ବା ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ, ଏହି ଚା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ |

ହରମୋନିକାଲ୍ ସନ୍ତୁଳିତ ହୁଅନ୍ତୁ |
ଧନିଆ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହରମୋନାଲ ସନ୍ତୁଳନରେ ଅସନ୍ତୁଳନ ଦେଖାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ମହିଳାମାନଙ୍କର ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ବେଳେବେଳେ ଘଟେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଏବଂ ଓଜନ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ |ଯଦି ଆପଣ ଧନିଆ ଚା ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ହରମୋନାଲ ସନ୍ତୁଳନ ରହିଥାଏ |

tea d

ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କର |
ଶରୀରର ଯେକୈଣସି ଅଙ୍ଗରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ ଏହି ଚା ପିଅନ୍ତୁ | ଏହି ଚା ପିଇଲେ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ମିଳିବ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହେବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଚା ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଆଣିଥାଏ | ତେଣୁ, ଆପଣ ଦୁର୍ବଳ କିମ୍ବା କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଏହି ଚା ପିଇପାରିବେ |

ଋତୁସ୍ରାବ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ନାହିଁ |
ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଅଧିକ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା କରିଥାଏ | ଧନିଆ ଚା ପିଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ଏହି ଚା ପିଇଲେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସଂଶୋଧିତ ହୁଏ ଏବଂ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଆରାମ ପାଇଥାଏ |

tea

ଧନିଆ ଚା କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ |
ଯେହେତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରବନ୍ଧର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କହିଥିଲୁ ଯେ ଏହି ଚା ତିଆରି କରିବା ଅତି ସହଜ ଅଟେ | ଏହି ଚା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିନାବାଦାମ, ଡାଳଚୀନି, ଅଦା, ଲବଙ୍ଗ, ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପତ୍ର, ତୁଳସୀ ପତ୍ର, ମିଣ୍ଟ ଏବଂ ଧନିଆ ମଞ୍ଜି ଦରକାର | ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏକ ପାତ୍ରରେ ପାଣି ନିଅ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗରମ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ୟାସରେ ରଖ | ଯେତେବେଳେ ଏହି ପାଣି ଗରମ ହୋଇଯାଏ, ସେଥିରେ ଚିନାବାଦାମ ରସ, ଅଦା, ଲବଙ୍ଗ, ସବୁଜ ଚା ପତ୍ର, ତୁଳସୀ ପତ୍ର, ମିଣ୍ଟ ଏବଂ ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ ପକାନ୍ତୁ |

ଏହି ପାଣିକୁ 3 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ଏହାର ରଙ୍ଗ ସବୁଜ ହୋଇଯାଏ, ତା’ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରି ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାନ୍ତୁ | ଧନିଆ ଚା ’ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଏହି ଚା ପିଇପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚା ଖାଇପାରିବେ | ତେବେ ରାତିରେ ଏହି ଚା ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଚା ପିଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହା ଉପରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *