ବାଇଗଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ବଢ଼ିଥାଏ ଏହି ରୋଗର ଆଶଙ୍କା,ଶୀଘ୍ର ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ |

Uncategorized

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ ବାଇଗଣ ଖାଇବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବେ ତେବେ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଏମିତି କିଛି ରୋଗ ଅଛି ଯାହାକି ବାଇଗଣ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରରେ ହୋଇଥାଏ। ବାଇଗଣ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଏକ ଚିର ସବୁଜ ପନିପରିବା ଏବଂ ଯେଉଁଥିରୁ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଅତି ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଖାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ବାଇଗଣ ରେ ତିଆରି ଏକ ବ୍ୟଞ୍ଜନ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ। ହଁ, ବାଇଗଣ ରେ ଏକ ପ୍ରକାର ନାନୋସିନ୍ ମିଳିଥାଏ ଯାହା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ।ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁମାନେ ବାଇଗଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ କେଉଁ ରୋଗ ଅବସ୍ଥାରେ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରକ୍ତହୀନତା ଅଛି କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ସମୟ ସମୟରେ ରକ୍ତ ଦାନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ବାଇଗଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ରକ୍ତ ଗଠନ କରିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ ଏବଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

#ଏହି ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ବାଇଗଣ ଖାଇବାକୁ ଭୁଲରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ,ବାଇଗଣ ଏକ ଉପକାରୀ ପନିପରିବା ଏବଂ ବାଇଗଣ ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଯେପରିକି ଆଳୁ-ବାଇଗଣ ଭଜା ପନିପରିବା, ଦହି ବାଇଗଣ ଏବଂ ବାଇଗେଣି, ଆମେ କେତେ ଉପାୟରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁ। ବାଇଗଣ ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ, କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସମାନ ଭାବରେ କ୍ଷତିକାରକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

#କିଡିନି ପଥର ସମସ୍ୟାରେ ବାଇଗଣ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଆପେଣ୍ଡିକାଇଟିସର ସମସ୍ୟା ସାଧାରଣତ ଆଜିର ଦିନରେ ଶୁଣାଯାଏ। କିଡନୀ ପଥରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କିଡିନି ମଧ୍ୟରେ ଜମାଟ। କିଡନୀ ପଥରର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଆମର ଭୁଲ ଖାଇବା ଏବଂ କମ୍ ପାଣି ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପଥର ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ବାଇଗଣ ବ୍ୟବହାର ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅକ୍ସାଲେଟ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ବାଇଗଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ପଥର ସମସ୍ୟାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ।

# ହେମୋରୋଇଡ ରକ୍ତସ୍ରାବ ପାଇଁ ବିଷ| ହଁ,ଆଜ୍ଞା ରକ୍ତ ହୀନତା ଏବଂ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଭଳି ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବାଇଗଣ ବିଷରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବାଇଗଣ ଖାଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତହୀନତା ଏବଂ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।ଏହି କାରଣରୁ, ଆପଣଙ୍କର ହେମୋରୋଇଡ ସମସ୍ୟାରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ।

# ଆଲର୍ଜି ହେବା  | ଯଦି ଆପଣ ଶରୀରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆଲର୍ଜି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଆଦ ବାଇଗଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ବାଇଗଣ ଖାଆନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଆଲର୍ଜି ଅତି ଶୀଘ୍ର ବଢାଇଥାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଗ୍ୟାସ କିମ୍ବା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

# ଡିପ୍ରେସନ – ଯଦି ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଡିପ୍ରେସନ୍ ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ବ୍ରାଇଜାଲ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବ୍ରଞ୍ଜଲ୍ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଔଷଧର ପ୍ରଭାବ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ। # ମୋଟାପଣ ସମସ୍ୟା -ବାଇଗଣ ଚର୍ବି ସମସ୍ୟାରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରେ। କିନ୍ତୁ ଭଜା ବାଇଗଣ ଏହିପରି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ଶୀଘ୍ର ବଢାଇଥାଏ, ତେଣୁ ମୋଟାପଣରେ ବାଇଗଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *