1

ଘରେ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଥିଲେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଥାଉ, ବହୁ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅଭାବ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଅଭାବଗୁଡିକ ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟିର କାରଣ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ଅଭାବ ହେତୁ, ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘରେ ରହିବାକୁ ଲାଗେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଜ୍ୟୋତିଶାଚାର୍ଯ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଅନିଶ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଵାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଆମ ଘର ନିର୍ମାଣରେ ହେଉଥିବା ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଵାସ୍ତୁ ଦୋଶ କୁହାଯାଏ। ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଆମ ଜୀବନରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଘରେ କିମ୍ବା ଘର ବାହାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଵାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଏବଂ ଦୁଃଖ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ତୁମର ଘର ତ୍ରିକୋଣୀୟ, କିମ୍ବା ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଛକ ଅଛି,ବା ଏହା ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଅଛି ତେବେ ସେହି ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟିଗୁଡିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ, ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ବାସ୍ତୁ ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଘରର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟିକୁ ସହଜରେ ହଟାଇ ପାରିବେ |

ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ସହିତ ପାଞ୍ଚଟି ଉପାଦାନର ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି , ଡକ୍ଟର ଅନିଶ ବ୍ୟାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣକୁ ଐଶାନ୍ୟ କୋଣ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ଜଳ ଉପାଦାନକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ | ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ନେତ୍ରିୟ କୋଣ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ବାୟୁର ଉପାଦାନକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ | ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ଅଗ୍ନି କୋଣ କୁହାଯାଏ ଯାହା ଅଗ୍ନିର ଉପାଦାନକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ | ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଅଗ୍ନି କୋଣ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ପୃଥିବୀ ଉପାଦାନକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ | ଘର ମଧରେ ଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ବ୍ରହ୍ମା ସ୍ଥାନ କୁହାଯାଏ ଯାହାକୁ ଆକାଶ ଉପାଦାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହିପରି ଆମର ପୁରା ଘର ପାଞ୍ଚଟି ଉପାଦାନରେ ଗଠିତ ଏବଂ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଉପାଦାନରେ ଗଠିତ | ଏକ ଉନ୍ନତ ଏବଂ ସୁଖମୟ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ, ଏହି ସବୁ ଦିଗଗୁଡିକ ନିଖୁଣ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ଦିଗଗୁଡିକର ଦୋଷ ଦୂର କରିବାର ପାଇଁ ସରଳ ଉପଚାର ଜାଣନ୍ତୁ ,

home
ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଵସ୍ତିକ ଚିହ୍ନ , ଡକ୍ଟର ଅନିଶ ଵ୍ୟାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଵାସ୍ତୁ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ନଅ ଆଙ୍ଗୁଳି ଲମ୍ବା ଏବଂ ନଅ ଆଙ୍ଗୁଳି ଚଉଡା ସ୍ଵସ୍ତିକର ଏକ ଚିହ୍ନ ତିଆରି କରନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରୁ ଆସୁଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଵାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ | ପ୍ରତି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଦ୍ୱାରା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ସହିତ ଜଡିତ ଦୋଷ ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ | ରୋଷେଇ ଘରେ ଲାଇଟ ବଲ୍ବ | ଡକ୍ଟର ଅନିଶ ଵ୍ୟାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଵାସ୍ତୁ ବିଜ୍ଞାନରେ ଘରର ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ରୋଷେଇ ଘରଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ରୋଷେଇ ପାଇଁ ବାସ୍ତୁର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଅବହେଳିତ କୋଣ ଯଥା ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ରୋଷେଇ ଘରଟି ଭୁଲ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ତେବେ ଅଗ୍ନି କୋଣରେ ଏକ ବଲ୍ବ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସାବଧାନତାର ସହିତ ବଲ୍ବ ଜଳାନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରିବ | ତୃତୀୟ ହେଲା , କଳଶର ସ୍ଥାପନା କରିବା , ଡକ୍ଟର ଅନିଶ ଵ୍ୟାସସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଵାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଘରେ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ତ୍ରୁଟି ଥାଏ, ତେବେ କଳସକୁ ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣରେ ରଖିବା ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ କଳସ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନର ରଖିଵା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ଵାସ ଅନୁଯାୟୀ କଳଶକୁ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଗଣେଶ ସୁଖ ଆଣୁଥିବା ସହିତ ବାଧାବିଘ୍ନର ବିନାଶକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଘରେ କଳସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ, ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କୈାଣସି ବାଧା ବିନା ସମାପ୍ତ ହୁଏ | ଚତୁର୍ଥ ହେଲା ପୂଜା ପାଠ ବିଧି , ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭବିଷ୍ୟ‌ବକ୍ତା ତଥା ରାଶିଫଳ ବିଶ୍ଳେଷଣକାରୀ ଡକ୍ଟର ଅନିଶ ଵ୍ୟାସକହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ ପୂଜାପାଠ ଓ କୀର୍ତ୍ତନ ଭଜନ କରାଯାଏ, ସେହିଠାରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିଜେ ଆସି ସେହି ଘରେ ରୁହନ୍ତି। ଦୈନନ୍ଦିନ ଉପାସନା କରି ଆପଣଙ୍କ ଘର ଵାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟିରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଭଜନ ଏବଂ କୀର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସମୟ ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଅତି କମରେ ପ୍ରତିଦିନ ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଠ କରନ୍ତୁ |

ଶୋଇବା ଦିଗ , ଡକ୍ଟର ଅନିଶ ବ୍ୟାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆପଣ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନ ଏବଂ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହୋଇପାରେ। ନିଦ୍ରା ଅଭାବରୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରକୃତି କ୍ରୋଧିତ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଆଳସ୍ୟତା ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ରହିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରବାହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ତେଣୁ ତୁମେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ତୁମର ପ୍ରକୃତି ବଦଳାଇବ ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ହେବ | ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ର ସଠିକ୍ ଦିଗ | ଡକ୍ଟର ଅନିଶ ବ୍ୟାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣରେ ଆବର୍ଜନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏଠାରେ କୈାଣସି ଭାରୀ ଯନ୍ତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ, ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ରହିଥାଏ, ତୁମର ରାଜବଂଶର ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ, ତୁମେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ଅଶୋକ ଗଛ ଲଗାଇବା ଉଚିତ |

ଏହା ସହିତ, ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଵାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର ହୋଇଯିବ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି କେବେବି ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ନାହିଁ ପଞ୍ଚମ ହେଲା ଘରର ଶୌଚାଳୟ , ଜ୍ୟୋତିଶାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମକୁ ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦିଗ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମେ ଘରର ପୂର୍ବରେ ଏକ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେଠାରେ କୈାଣସି ବିକଳ୍ପ ବାକି ନାହିଁ, ତେବେ ତୁମେ ଶୌଚାଳୟ ଆସନକୁ ଏପରି ଢଙ୍ଗରେ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହା ଉପରେ ବସିବାବେଳେ ଆପଣ ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଡ଼କୁ ବସିପାରିବେ | ଏହା ସହିତ, ଘରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ବଦଳାଯିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ |ତେବେ ଏହା ଥିଲା ଘରର କିଛି ସ୍ଥାପନ କରିବାର କିଛି ନିୟମ , ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *