3

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦ୍ଵାରା ପରୀକ୍ଷିତ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ହିଁ ସମ୍ପଦ ଅଟେ , ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମୂଳରେ ହିଁ ସବୁ କିଛି ଅଟକି ରହିଥାଏ , ଯଦି ଆମେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ନ ଦେବା ତେବେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବିପଦର ସାମ୍ନା କରିବା , ତେବେ ଆଜିକା ଯୁଗରେ ବହୁତ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଚର୍ଵି ଵହୁଳ ଶରୀର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି , ଚର୍ବି ବହୁଳ ଶରୀରକୁ ନେଇ କେତେକ ଲୋକ ଗଭୀର ସମସ୍ଯାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବା ବେଳେ କେତେକ ଲୋକ ଚର୍ଵି ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ଆଜିର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ହେଉଛି ଓଜନ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ହେବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ,

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଓଜନ ହ୍ରାସ କିଛି ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ , ଆଜିର ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ଓଜନ ବଢିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଡାଏଟ୍ ଯୋଜନା ବଦଳାଇବା ଠାରୁ ଯୋଗ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ହେତୁ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ଏହି ଭଳି ଢହୁ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଗୁଡ ମିଶାଇ ସହଜରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ |

ବାସ୍ତବରେ, ଲେମ୍ବୁ ପଲିଫେନୋଲ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯାହା ଶରୀରର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଅନ୍ୟ ପଟେ,ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ , ଯାହା ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଏକ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ଗୁଡ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ |

fatt
ଦ୍ଵିତୀୟ ଉପାୟ
ଖାଲି ପେଟରେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ଟିକେ ଗୁଡ ସହିତ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ | ଏହି କାରଣରୁ ତୁମର ଓଜନ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ | ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଗୁଡ଼ ରୋଗକୁ ଏପରି ରୋକିଥାଏ |

ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଗୁଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଭଣ୍ଡାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଗୁଡ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ଲେମ୍ବୁ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଅଭାବ ପୂରଣ କରେ | ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଜିଙ୍କ୍ ଏବଂ ସେଲେନିୟମ୍ ଭଳି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଶରୀରର ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରି ରୋଗର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ

lembu

ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ | ଯେଉଁଠାରେ ଗୁଡ ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏଥି ସହିତ, ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶରୀରର ଶକ୍ତି ସ୍ତର ବଜାୟ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ |

ଲେମ୍ବୁରେ ଥିବା ପଲିଫେନୋଲିକ୍ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କଦଳୀ ଖାଇବା ଶରୀରରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ପୂରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ଡାଏଟିଂ ସମୟରେ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଚର୍ମକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଲେମ୍ବୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚର୍ମରେ ଲେମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ |

ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଠିକ୍ ରହିବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ | ଓଜନ ହ୍ରାସ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ହେତୁ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତୁମେ ତୁମର ଡାଏଟରେ ଗୁଡକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବ | ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହିତ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅମ୍ଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *