16

ହୋଲିରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ୮ ଟି କାର୍ଯ୍ୟ, ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହୋଇଥାନ୍ତି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ |

RASIPHALA

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ୮ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷୟକ୍ଷତିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ , ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆମ ଦେଶରେ ହୋଲିର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ | ହୋଲିକା ଦାହାନ୍ ଫାଲ୍ଗୁନ୍ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ପରଦିନ ହୋଲି ଅବୀର-ରଙ୍ଗ ସହିତ ଖେଳାଯାଏ | ଏହି ବର୍ଷ ହୋଲିକା ଦାହ ୧୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ରାତିରେ ଏବଂ ହୋଲି ପର୍ବ ୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପାଳନ କରାଯିବ | ଏହାପୂର୍ବରୁ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଲି ରହିବ | ହୋଲିର ଏହି ୮ ଦିନରେ କିଛି କାମ କରିବା ନିଷେଧ କୁହାଯାଇଛି ,

ହୋଲି ଷଷ୍ଠୀରେ କାହିଁକି ଶୁଭ କାମ କର ନାହିଁ |
ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର ଶୁକ୍ଲା ପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ଠାରୁ ହୋଲିକା ଦହନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟକୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ହୋଲି ଷଷ୍ଠୀ କୁହାଯାଏ | ହୋଲିଷଷ୍ଠୀ ଶବ୍ଦ ହେଉଛି ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦର ମିଶ୍ରଣ | ହୋଲି ଏବଂ ଆଠଟି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୮ ଦିନର ପର୍ବ | ଏହି ଅବଧି ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୦ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ୧୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ଅର୍ଥାତ୍ ହୋଲିକା ଦହନ ଠାରୁ ଏହି ହୋଲିଷଷ୍ଠୀ ସମୟରେ, ଘର ପ୍ରବେଶ, ସେଭିଙ୍ଗ୍ ସମାରୋହ, ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟ, ବିବାହ-ବିବାହ, କ new ଣସି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟର ଆରମ୍ଭ, ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ, ​​ଏକ ନୂତନ ଯାନ ପାଇବା, ଅଳଙ୍କାର କିଣିବା, ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଭଳି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହି ସମୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଅପ୍ରୀତିକର ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ |

KRUSHNA

.ତେଣୁ ହୋଲାଶଟକରେ ଶୁଭ କାମ କର ନାହିଁ |
ହୋଲାଶଟକରେ ଶୁଭ କାମ ନକରିବା ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତିଷ ମଦନ ଗୁପ୍ତ ସାପ୍ଟୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପଛରେ ଉଭୟ ଜ୍ୟୋତିଷ ଏବଂ ପୁରାଣ କାରଣ ରହିଛି। ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, କାମଦେବ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଅନୁତାପ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଏଥିରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ସେ ଫାଲଗୁନ୍‌ର ଅଷ୍ଟମୀ ତାରିଖରେ ପ୍ରେମର ଦେବତାଙ୍କୁ ପାଉଁଶ କରିଦେଇଥିଲେ। କାମଦେବଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରତି ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଏବଂ କାମାଦେବଙ୍କୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ମହାଦେବଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ଆନନ୍ଦରେ ପାଳନ କଲେ ଏବଂ ହୋଲିକା ଦାହଙ୍କ ଦିନ ହୋଲାଶଟକ ସମାପ୍ତ ହେଲା | ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି 8 ଦିନ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିଷେଧ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା |

17
ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆମେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁ, ତେବେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟମୀରେ ଚନ୍ଦ୍ର, ନାଭାମି ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଦଶମୀ ଉପରେ ଶନି, ଏକାଦଶରେ ଶୁକ୍ର, ଦ୍ୱାଦଶରେ ଗୁରୁ, ଟ୍ରାୟୋଡାସିରେ ବୁଧ, ଚାଟୁର୍ଦାଶୀରେ ମଙ୍ଗଳ, ଏବଂ ପୁର୍ଣ୍ଣିମା ଉପରେ ରାହୁ | । ଏହି ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଦୁର୍ବଳତା ହେତୁ, ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କ୍ଷମତା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେତୁ କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ |

ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଜୁଆର, ସୁନାମି ଭଳି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆସେ କିମ୍ବା ପାଗଳ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୁଏ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଠିକ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ତେଣୁ, ଏହି ୮ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କୈାଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ତେବେ ଏହି ସଵୁ ହୋଲି ଦିନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *