18

ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଏହି ପୂଜା ସବୁ ଇଛା ପୂରଣ କରିଥାଏ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଜି ଏକ ଶୁଭ ଦିନ, ଫୁଲେରା ଦୋଜର କାହାଣୀ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ | ଫୁଲେରା ଦୋଜ ୨୦୨୨: ମଙ୍ଗଲିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଜି ଏକ ଶୁଭ ଦିନ, ଫୁଲେରା ଡୋଜର କାହାଣୀ ପ୍ରଭୁ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ,
ଫୁଲେରା ଦୋଜ୨୦୨୨: ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଫୁଲେରା ଦୋଜ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫାଲ୍ଗୁନ୍ ଶୁକ୍ଲା ପାକ୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୪ ତାରିଖ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ, ପ୍ରକୃତ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ, ରାଧା ଏବଂ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଫୁଲର ହୋଲି ସଜାନ୍ତି | ଫୁଲେରା ଦୋଜ ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ବ୍ରଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ପର୍ବ ସହିତ ହୋଲିର ରଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ |

ଫୁଲେରା ଦୋଜର ଶୁଭ ସମୟ |
ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର ଶୁକ୍ଲା ପାକ୍ସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତାରିଖ- ମାର୍ଚ୍ଚ ୭, ରାତି 9.୩୬ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |
ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର ଶୁକ୍ଲା ପାକ୍ସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତାରିଖ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖ, ରାତି ୮ :୪୫ ରେ ଶେଷ ହେବ |
ଫୁଲେରା ଡୋଜର ଶୁଭ ମୁହରଟା ମାର୍ଚ୍ଚ ୮. ୧୨ :୧୦ ରୁ ୧୨ :୫୬ ଅପରାହ୍ନ |

KRUSHNA

ଯେକୌଣସି ଶୁଭ କାମ ଫୁଲେରା ଡୋଜରେ କରାଯାଇପାରିବ |
ଯଦି ଆପଣ କୈାଣସି ଶୁଭ କାମ କିମ୍ବା ଶୁଭ କାମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଫୁଲେରା ଡୁଜ୍ ଦିନରେ ଏହା କରିପାରିବେ | ଗୁରୁ ୨୪ ଫେବୃଆରୀରେ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି | ଦେବଗୁରୁ ବ୍ରିହାସପାଟୀ ବିବାହ କିମ୍ବା କୋଣସି ଶୁଭ କାମର କାରଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କର ସେଟିଂ ହେତୁ, ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଯେପରିକି ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧତା, ବିବାହ, କେଶ, ଗ୍ରିହା ପ୍ରଭାସ ଇତ୍ୟାଦି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ଦିନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଏବଂ ଦୋଷମୁକ୍ତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ, ଆପଣ ଫୁଲେରା ଡୋଜ ଉପରେ ଶୁଭ କାମ କରିପାରିବେ |

ଫୁଲେରା ଦୋଜ ଦିନରେ ଏହି ସହଜ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ |
ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ରାନୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଫୁଲେରା ଡୋଜ ଦିନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ରାନୀଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ଫୁଲ ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜୀଙ୍କୁ ଗ୍ରାମ୍ ମଇଦା ଲଡୁସ୍ କିମ୍ବା ମଖାନ୍ ମିଶ୍ର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ | କୁହାଯାଏ ଏହା ତୁମର ପ୍ରେମ ଜୀବନର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବ |

ଯଦି ବିବାହରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି ତେବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ |
ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ତୁମର ବିବାହରେ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ କିମ୍ବା ଯଦି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ତେବେ ଫୁଲେରା ଦୋଜ ଦିନ, ରାଧାଜୀଙ୍କୁ ମେକଅପ୍ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କର | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଆପଣ ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ବିବାହ ଶୀଘ୍ର ଘଟିବ | ଫୁଲେରା ଡୋଜରେ ଶୁଭ ସମୟ ଦେଖିବାର କୈାଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଫୁଲେରା ଡୋଜ ସହିତ ହୋଲିର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହୋଲି ଖେଳିବା ଏହି ଦିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ |

puja thali
ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ସାଥୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ନ ଯାଅ, ତେବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କର |
ଯଦି ତୁମର ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ଅଛି କିମ୍ବା ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସହଭାଗୀ ନହୁଅ, ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ତୁମକୁ ଭୋଜପାତ୍ରରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ | ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଦତଳେ ଏହି ଭୋଜପାତ୍ର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଅସୁବିଧା ଦୂର କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ କରିବ | କୁହାଯାଏ ରାଧାରାଣୀ ଦମ୍ପତି ଜୀବନରେ ମଧୁରତା ଆଣିଥାନ୍ତି |

ହୋଲି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିରରେ ଫୁଲ ସହିତ ଖେଳାଯାଏ |
ଫୁଲେରା ଡୋଜରେ ବ୍ରଜସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିରରେ ହୋଲି ଫୁଲ ସହିତ ଖେଳାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏହି ଦିନ ହୋଲି ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦିନ ମଥୁରାରେ ମହାନ ପମ୍ପ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ | ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଫୁଲ ସହିତ ଏହାର ମିଳନ ହେତୁ ଏହି ପର୍ବକୁ ଫୁଲେରା ଡୋଜ କୁହାଯାଏ | ବ୍ରଜରେ, ଏହି ପର୍ବର ଏକ ଭିନ୍ନ ମହିମା ଅଛି | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ବିବାହ ଫୁଲାଇରା ଡୋଜ ଦିନ ହୋଇଥାଏ |

ଫୁଲେରା ଦୋଜର କାହାଣୀ |
ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଥରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାରୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ରାଧାରାଣୀଙ୍କୁ ଭେଟି ପାରିନଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ରାଧାରାଣୀଙ୍କ ସହିତ ଗୋପୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଖିତ ଥିଲେ | ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପ୍ରକୃତିରେ ଦେଖାଯିବାକୁ ଲାଗିଲା | ଫୁଲ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଶୁଖିବାକୁ ଲାଗିଲା | ପ୍ରକୃତିର ଏପରି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରାଧାରାଣୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଧାରଣା ପାଇଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ବାର୍ସାନାରେ ପହଞ୍ଚି ରାଧାରାଣୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ | ଏହା ସହିତ ରାଧା ରାନୀ ଖୁସି ହେଲେ ଏବଂ ଚାରିଆଡ଼େ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଥିଲା | କୁହାଯାଏ ଯେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଗୋଟିଏ ଫୁଲ କାଟି

ରାଧାରାଣୀ ଉପରେ ପକାଇ ସମାନ କ୍ରମର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରି ରାଧା ଏକ ଫୁଲ କାହାଣୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଉପରେ ପକାଇଲେ। ତା’ପରେ ଗୋପୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଫୁଲ ଫିଙ୍ଗିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଏବଂ ଏହିପରି ଫୁଲର ହୋଲି ସବୁଆଡେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା | ସେହି ଦିନ ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର ଶୁକ୍ଲା ପାକ୍ସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତାରିଖ ଥିଲା | ସେବେଠାରୁ ଏହି ଦିନ ଫୁଲେରା ଡୋଜ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ଫୁଲେରା ଦୋଜ ଭାସାନ୍ ପଞ୍ଚାମି ଏବଂ ହୋଲି ମଧ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ଘର, ସମ୍ପତ୍ତି, କାର କିଣିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦିନଠାରୁ କୈାଣସି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କାରଣ ଏହି ଦିନଟି ଦୋଷରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକ୍ତ |

ଏହା ହେଉଛି ଫୁଲେରା ଦୋଜ ମହତ୍ତ୍ଵ। |
ଫୁଲେରା ଦୋଜ ଦିନ ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା କେବଳ ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରେମ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟକୁ ବଢାଇଥାଏ, ବରଂ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ | ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି | ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ ଅଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଉପାସନାକୁ ଏହି ଦିନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ | ତେବେ ଏହା ଥିଲା ଫୁଲେରା ଦୋଜର କିଛି ନିୟମ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *