10

ଆଲଜାଇମ ରୋଗ କଣ କିପରି ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ଜାଣନ୍ତୁ ।

HEALTH

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅଲଜାଇମର ନାମ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ରୋଗ କ’ଣ ଏବଂ ଏହାକୁ କିପରି ଏଡାଯାଇପାରିବ ସମସ୍ତେ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି। ଆଲଜାଇମ ଏକ ସାଧାରଣ ରୋଗ ନୁହେଁ। ଆଲଜାଇମ ଏକ ରୋଗ ଯାହା ମନୁଷ୍ୟର ସ୍ମରଣ କରିବାର କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ମଣିଷର ମସ୍ତିଷ୍କ ସଙ୍କୁଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ହରାଇବାରେ ପୀଡିତ ନୁହଁନ୍ତି, ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଆଲଜାଇମର ରୋଗ ହେଉଛି ଏକ ମସ୍ତିଷ୍କ ବ୍ୟାଧି ଯାହା ସ୍ମୃତି ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ। ଏହି ରୋଗ କାହିଁକି ହୁଏ ଏହି ରୋଗ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ହେବା ସହିତ ଏକ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଅଟେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପରିବେଶଗତ କାରଣରୁ ଏହି ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ଏହି ରୋଗ ପ୍ରାୟତ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ। ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏହି ରୋଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ। ଅଧ୍ୟୟନ କ’ଣ କହିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ଆମେରିକୀୟ ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଫିଟ୍ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲ୍‌ଜାଇମର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ। ୱାଶିଂଟନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସେଣ୍ଟରର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଫିଟ୍ ହେବା ସହିତ ଆଲଜାଇମର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ଉପରେ

walk 2

ଉନ୍ନତି କରିପାରିବେ ଏବଂ ଗୁରୁତର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ବହୁତ କମ କରିପାରିବେ। ଅଧ୍ୟୟନରେ ସୈନିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୱାଶିଂଟନ୍ ମେଡିକାଲ୍ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 649,000 ସୈନିକ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେଗୁଡ଼ିକର ହାରାହାରି ବୟସ 61 ଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କର ଅଲଜାଇମର ରୋଗ ନଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନର ଅବଧି ନଅ ବର୍ଷ ଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଧୈଯ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କଲେ ଯେ ଶରୀର ମାଂସପେଶୀରେ ଅମ୍ଳଜାନକୁ କେତେ ଭଲ ଭାବରେ ବହନ କରେ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ସମୟରେ ମାଂସପେଶୀଗୁଡ଼ିକ ଅମ୍ଳଜାନକୁ

walk 1

କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି। ଅଂଶଗ୍ରହଣ କାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଫିଟନେସ୍ ସ୍ତର ଉପରେ ଆଧାର କରି 5 ଗୋଷ୍ଠୀରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷାରେ କେତେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ତାହା ଦ୍ୱାରା ଫିଟନେସ୍ ସ୍ତର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଏବଂ ବୟସ୍କ ଲୋକମାନେ ସପ୍ତାହରେ 2.5 ଘଣ୍ଟା ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫିଟନେସ୍ ସ୍ତର ହାସଲ କରିପାରିବେ। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଗୋଷ୍ଠୀରେ,

ଅଲଜାଇମର ରୋଗ 1000 ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବର୍ଷରେ 9.5 ରୋଗରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା, ସୁସ୍ଥ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ପ୍ରତି 1000 ବର୍ଷରେ 6.4 ମାମଲା ତୁଳନାରେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ଫିଟ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ପାଇଁ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବର୍ଷକୁ 1000 ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ 8.5 ଥିବାବେଳେ ହାରାହାରି ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ 7.4 ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଫିଟ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ପାଇଁ 7.2 ଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଏହି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମିଯାଏ। ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଫିଟନେସ୍ ସ୍ତର ବଢିବା ସହିତ ଏହି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *