7

ମଣିଷ ଖିଆ ଚିତା ବାଘର ନମନୀୟତା ଦେଖି ଗାଁ ଲୋକେ ହେଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ ସତ ଘଟଣା |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଜି ଆମେ ଏପରି ଏକ ସତ ଘଟଣା ଉପରେ ଆଧାରିତ କଥା ଉପରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରି ଦେବ , ତେବେ ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ହେଉଛି ସର୍ବଶେଷରେ, ଏହି ଚିତାବାଘ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଗାଈ କୁ ଭେଟିବାକୁ କାହିଁକି ଆସୁଥିଲା ? ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି କୈାଣସି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁକୁ ଏକ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଦେଖେ ସେ ସେହି ସମୟରେ ହିଁ ସେ ସ୍ଥାନ ଛାଡି ଯିବା ପାଇଁ ଦୈଡିବ ,

କିନ୍ତୁ କେଉଁ ପୋଷା ପଶୁ ସହିତ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁର ବନ୍ଧୁତା ଏହା ଶୁଣିବା କେବଳ ଅଜବ ଲାଗିବ ନାହିଁ, ଯିଏ ଏହାକୁ ଦେଖେ ସେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବ | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସମାନ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆଇଏଫ୍ଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସୁଶାନ୍ତ ନନ୍ଦାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେୟାର କରାଯାଇଛି, ଏହି ଫଟୋ ରଖିବାବେଳେ ସେ ଏକ କ୍ୟାପସନ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଫଟୋରେ ଶିକାରୀ ଏବଂ ଶିକାରୀ ଏକାଠି ବସିଛନ୍ତି |

8

ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଚିତାବାଘ ଏହି ଗାଈ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲା କାରଣ ଗାଈ ଏହାକୁ ନିଜ ପିଲା ପରି ବଢାଇଥିଲା, ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ଭଦୋଦରର ଆଣ୍ଟୋଲି ଗାଁ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି | ଏହି ଫଟୋ ପଛର କାହାଣୀରୁ , ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ପଶୁମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେମର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି|

ଆଣ୍ଟୋଲି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ଦିନଠାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି। ୨୦୨୨ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି , ଏହି ଗ୍ରାମରେ ସବୁବେଳେ ଚିତା ବାଘର ଯିବା ଆସିବା ଦେଖି ଗାଁ ଲୋକେ କରିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନିଦ୍ରା ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ , ଗାଁ ଲୋକେ ଯେହେତୁ ରାତିରୁ ଗାଈ ଏବଂ ଚିତାବାଘ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବା ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ , ଏହି ଚିତାବାଘ ଗାଈ ନିକଟରେ ଆସିଵା ମାତ୍ରେ ଵସିଯାଇଥିଲା , ଯେପରି ଚିତାବାଘର ମାଁ ଏକ ଗାଈ ଅଟେ |

9

ସେ ଆସି ଗାଁ ପାଖରେ ଥିବା ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ବସିଥିଲେ | ଗାଈ ତାକୁ ତା ’ମା ପରି ଲାଗିଲା | ଏପରିକି ଚିତାବାଘ ଗାଈ ପାଖରେ ବସି ଗାଈ କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରୁଥିଲା, ଛେଳି ମଧ୍ୟ ପାଖରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଚିତାବାଘ ସେମାନଙ୍କୁ କେବେ ଆକ୍ରମଣ କରିନଥିଲା। ଚିତାବାଘ ଗାଁରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ କୁକୁରମାନେ ଭୁକିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ, ଚିତା ବାଘ ଟିକେ ପାଖକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଗାଈମାନଙ୍କର କାନ ଠିଆ ହୋଇଯାଇଥିଲା ,

ନିକଟସ୍ଥ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପରେ ଚିତାବାଘ ସେଠାରୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲା। ବନ ଅଧିକାରୀ ଏଚ୍.ଏସ୍ ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପଶୁମାନଙ୍କ ଆଚରଣରେ ଅନେକ ଥର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ରହିଛି। ତେବେ ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଥିଲା ଯେ ପଶୁ ମାନଙ୍କର ପ୍ରେମ ମଣିଷ ସାମ୍ନା ରେ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ଅଟେ , ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *