11

କିଡନୀକୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଵା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ପଦ୍ଧତି ଜାଣନ୍ତୁ |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ କିଡନୀ ବିଫଳତା ପରେ କ’ଣ ହୁଏ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି?
କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ | କିଡନୀ ଶରୀରରେ ପୋଟାସିୟମ ଏବଂ ଲୁଣର ପରିମାଣକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଉତ୍ପାଦନ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ କିଡନୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ କରିପାରେ | ଏଥିପାଇଁ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କିଡନୀ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ | ଏଥିସହ କିଡନୀ ରକ୍ତରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ, ଶରୀରର ତରଳ ପଦାର୍ଥକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ପରିସ୍ରା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଡନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କିମ୍ବା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ |
ପ୍ରାୟତଃ ସମୟରେ ବୃକକ୍ ସମସ୍ୟା ହେତୁ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ତଳ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଏବଂ ଗୋଡ ଫାଟିଯିବା |କିଡନୀ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ ତେଣୁ କିଡନୀ ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ରକ୍ତକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା | ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

୧. କିଡନୀ ବିଫଳତାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

– ଭୋକ ନଷ୍ଟ ହେବା | (ଭୋକ ନଷ୍ଟ)

ଓଜନ ହ୍ରାସ ପରେ ଥକାପଣ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ଥକାପଣ ହେବ |

kidny 2

– ଗୋଡ ଏବଂ ଗୋଡର ଫୁଲା | (ଗୋଡ ଏବଂ ଗୋଡର ଫୁଲା)

– ଚର୍ମର ଶୁଷ୍କତା ଏବଂ କୁଞ୍ଚନ | (ଚର୍ମର ଶୁଷ୍କତା ଏବଂ କୁଞ୍ଚନ)

– ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା | (ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା)

ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବା ସମସ୍ୟା | (ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବା ସମସ୍ୟା)

କିଡନୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍?

୨.ଲାଲ ସିମଳା ମର୍ଚ ଖାଆନ୍ତୁ

୩. ଫୁଲ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | (ଫୁଲର ବ୍ୟବହାର ଉପକାରୀ)

୪. ଖାଦ୍ୟରେ ପିଆଜ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

୫. ପ୍ରଚୁର ଷ୍ଟ୍ରବେରି ଖାଆନ୍ତୁ | (ଷ୍ଟ୍ରବେରି ଖାଆନ୍ତୁ)

୬. ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ରଙ୍ଗ ଖାଆନ୍ତୁ |

* କିଡନୀ ପରୀକ୍ଷା କିପରି କରିବେ?
ଅନେକ କିଡନୀ ରୋଗର ନିରାକରଣ ପାଇଁ କିଡନୀ ବାୟୋସିସ ଏକ ଜରୁରୀ ପରୀକ୍ଷା | ବୃକକ୍ ର ଅବସ୍ଥା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କିମ୍ବା ସିଟି ସ୍କାନ୍ କରାଯାଏ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କିଡନୀ ବାୟୋପସିର ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ଯେଉଁଠାରୁ ଛୁଞ୍ଚି ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇପାରେ |

kidny 1

* କିଡନୀ ରୋଗୀ କ୍ଷୀର ପିଇ ପାରିବେ କି?
ପ୍ରୋଟିନ୍ ମୁଖ୍ୟତ କ୍ଷୀର, ଶସ୍ୟ, , ଅଣ୍ଡା ମିଳିଥାଏ | ସେହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବୃକକ୍ ବିଫଳତା ଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଡାଏଲିସିସ୍ ଆବଶ୍ୟକ ନହେବାବେଳେ ସାମାନ୍ୟ କମ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ | ତେଣୁ କିଡନୀ ରୋଗୀମାନେ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

* ଯକୃତ ଏବଂ କିଡନୀ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ?
କିଡନୀ ମୂତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଯକୃତ ହେଉଛି ଏକ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା | ମାନବ ଶରୀରରେ ଦୁଇଟି କିଡନୀ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଯକୃତ ଅଛି | ଯକୃତରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ଏବଂ ଚର୍ବି ଗଚ୍ଛିତ ହେବା ବ୍ୟତୀତ କିଡନୀରେ କିଛି ନାହିଁ | କିଡନୀ ହେଉଛି ଏକ ଜଟିଳ ଅଙ୍ଗ ଯାହାକି ହଜାର ହଜାର ଛୋଟ ୟୁନିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ, ଯାହାକୁ ନେଫ୍ରନ୍ କୁହାଯାଏ |

* କିଡନୀ ଫେଲ୍ ହେଲେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍?

– ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ |
ଦୁଇରୁ ତିନି ଲିଟର ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ |
ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ |

– ଧୂମପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

– ରକ୍ତଚାପ, ରକ୍ତ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |
କ୍ରନିକ୍ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ କିମ୍ବା ଡାୟଲିସିସ୍ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ | କିଡନୀ ରେ ସେପରି ସଂକେତ ଦେଉଥିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସତର୍କ ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *