1

ଏହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ବଡ଼ ଲାଭ ହେବ ।

HEALTH

ଧନିଆ ବିହନ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।ଏହାର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଆମ ଚର୍ମକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ପାଣିରେ ଫୁଟାଯାଇଥିବା ପୁରା ଧନିଆ ପିଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି। ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଆମ ଶରୀରକୁ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନିଆ ଜଳର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବୁ। ପୁରା ଧନିଆ ଜଳର 6 ଟି ଲାଭ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆପଣ ଧନିଆ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ। ଏଥିପାଇଁ ଧନିଆ ମଞ୍ଜିକୁ ପାଣିରେ ପକାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ପାଣି ଅଧା ରହିଥାଏ, ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପାଣି ପିଇଲେ ଓଜନ କମିଯାଏ। ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଥର ପିଅନ୍ତୁ। କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

water

ଧନିଆ ପାଣି ପିଇଲେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କମିଯାଏ, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏହି ପାଣି ସହିତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଥାଏ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ପେଟ ରୋଗ ପାଇଁ ଏକ ପାନିଆ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଧନିଆ ପାଣି ଉପକାରୀ । ଧନିଆ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅମ୍ଳତା ସମସ୍ୟା ଥାଏ,

jeera

ସେମାନେ ଧନିଆ ସହିତ ଜିରା, ଚା ପତ୍ର ଏବଂ ଚିନି ମିଶାଇ ଏହାକୁ ରାନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକରୋଗରେ ଧନିଆ ଜଳ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ। ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଏହାର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ। ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଇନସୁଲିନର ପରିମାଣ ଠିକ୍ ରହିଥାଏ,

ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ।ଆଖିକୁ ଆରାମ ଦିଏ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆଖି ଜଳିବା କିମ୍ବା ଆଖି ଜଳିବାରେ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, କିଛି ଧନିଆ ମଞ୍ଜି ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ଏହି ଜଳକୁ ଥଣ୍ଡା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ମୋଟା କପଡ଼ାରେ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଖିରେ ଏହାର ଦୁଇ ବୁନ୍ଦା ପକାନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆରାମ ମିଳିବ। ଧନିଆ ହେଉଛି ଅବଧି ପାଇଁ ଔଷଧ। ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅବଧି ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଥାଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସମୟ ଅବଧି ନଥାଏ, କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ, ସେମାନେ ଚିନି ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ଧନିଆ ପାଣି ପିଇ ଉପକୃତ ହୁଅନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *