6

କେଉଁ ଧର୍ମ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରେ ଜାଣନ୍ତୁ ସଂଫୁର୍ଣ ରହସ୍ୟ ।

NEWS

ଜୈନ ଧର୍ମ ନିଜେ ଭାରତରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଧର୍ମ ହେଉଛି ସନାତନ ଧର୍ମର ଏକ ଶାଖା। ଯାହାକି ଏକ ପୃଥକ ଧର୍ମ ଭାବରେ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆଜି ଏହା ଏକ ବୃକ୍ଷରୋପଣରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଜୈନ ଧର୍ମର ଅନେକ ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଧର୍ମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ପରମ୍ପରାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ,

ଅର୍ଥାତ୍ ରାତିରେ କିଛି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଜୈନ ଧର୍ମର ଏହି ପରମ୍ପରା ପଛରେ 1 କିମ୍ବା 2 ଟି କାରଣ ଅଛି ଯାହା ଧର୍ମ ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦ ସହିତ ଜଡିତ। ହତ୍ୟା ନାହିଁ। ଜୈନ ଧର୍ମରେ ଅହିଂସାକୁ କଠୋର ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରାଣୀ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ମରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ କ୍ଷତି କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପଛରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ କାରଣ,

food 2

କାରଣ ମାଇକ୍ରୋ ଅଣୁଜୀବମାନେ ରାତିରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ମାଇକ୍ରୋ ଅଣୁଜୀବ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ପେଟକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଜୈନ ବିଶ୍ୱାସରେ ଏହାକୁ ହିଂସା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ,ଜୈନ ଧର୍ମରେ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ଏକ ନିଷେଧ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା ପଛରେ ଆଉ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ।

ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଆମର ହଜମ ଶକ୍ତି ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ, ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରମ୍ପରା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ଜୈନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଲତା ଭଳି ଯାହାକୁ ବ୍ରହ୍ମା କମଲଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ନୀତି ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ସହିତ କମଲ ଫୁଲ ଫୁଟିଥାଏ

ଏହା ସେଟିଂ ସହିତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ସେହିଭଳି, ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ଖୋଲା ରହିଥାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହା ସ୍ଥିର ହୁଏ ସେତେବେଳେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁ, ତେବେ ସମସ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ବନ୍ଦ ଲଟା ବାହାରେ ବିଛା ଯାଇଥାଏ। ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଶୋଷିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଖାଦ୍ୟରୁ ଶରୀର ପାଇବା ଉଚିତ୍ ଶକ୍ତି। ଏହା ମିଳୁନାହିଁ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *