10

କିଡନୀ ରୋଗ କରାଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ଖାଇବା ଭୁଲରେ ବି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

HEALTH

କିଡନୀ ମାନବ ଶରୀରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଏପରି କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯାହା କେବଳ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ବରଂ କିଡନୀ ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ କରିଥାଏ। ଶରୀରରେ ପୋଟାସିୟମ ଏବଂ ଲୁଣ ସ୍ତର ସନ୍ତୁଳନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ବୃକକ୍ ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ରକ୍ତକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା। ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କିଡନୀ ର ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କିଡନୀ କାମ କରେ। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଉତ୍ପାଦନ। କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ କିଛି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଡନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଯେତିକି ହୃଦୟ କିମ୍ବା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ। କ’ଣ ଖୋଜିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ରାସ୍ତାକୁ ସହଜ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ରଣନୀତି ଶିଖନ୍ତୁ।

kidny 2

ଉଚ୍ଚ ଫସଫରସ୍ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ: ଯଦି ଆପଣ କିଡନୀ ପଥରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚକୋଲେଟ୍, ବାଦାମ, କାର୍ବୋନେଟେଡ୍ ପାନୀୟ, ବଟା, ସୋୟା ପନିର, ସୋୟା ଦହି, ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍, କ୍ଷୀର ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ପସନ୍ଦ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ। ଦହି, ପନିର, ଭଜା ଖାଦ୍ୟ, ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍, ଚିପ୍ସ, ସୁପ୍, ମକା ସୁପ୍ ଏବଂ ନୁଡୁଲ୍ସ ଉପରେ କାଟନ୍ତୁ। ଯଦି କିଡନୀରେ ପଥର ଅଛି, ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଡନୀ ପଥର ଅଛି ତେବେ କଣ କରିବେ।

kidny 1

ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ଦିନକୁ ଅତି କମରେ 12 ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଲେମ୍ବୁ, କମଳା ରସ ପରି ପ୍ରଚୁର ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ। ପ୍ରୋଟିନ ଗ୍ରହଣକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ ଲୁଣର ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ। ଅକ୍ସାଲେଟ୍ ଏବଂ ଫସଫେଟ୍ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହ। ଖାଦ୍ୟରେ କେଉଁ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଥାଏ,

ତେବେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅକ୍ସାଲେଟ ଥିବା ଖାଦ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଏହିପରି ପନିପରିବା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ୟା ବଢିପାରେ।ପାଳଙ୍ଗ ବାସ୍ତବରେ, ପାଳଙ୍ଗରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅକ୍ସାଲେଟ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପଥର ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇପାରେ। ତେଣୁ ପଥର ରୋଗୀଙ୍କୁ ପାଳଙ୍ଗ ନ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।ବିଟ ବିଟରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅକ୍ସାଲେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ଯାହା ପଥର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଡନୀ ପଥର ଅଛି, ତେବେ ବିଲାତି ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ।ମିଠା ଆଳୁ କିଡନୀରେ ପଥର ଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଏଥିରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅକ୍ସିଡେଟ୍ ଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *