4

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଜଳୁଛି ତ୍ରେତୟା ଯୁଗର ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତି ।

NEWS

ଏହିପରି, ଭାରତରେ ଅନେକ ସିଦ୍ଧ ଯୋଗୀ ଏବଂ ଋଷି ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାର ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସିଦ୍ଧ ଯୋଗ ଗୁରୁ ଗୋରଖନାଥ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇନଥିଲେ, ବରଂ ଗାଇଗୋବର ଏବଂ ଗାଇର ସୁରକ୍ଷା ଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ।

ତେଣୁ ତାଙ୍କର ନାମ ଗୋରକ୍ଷ ଥିଲା।ଗୋରକ୍ଷନାଥ ଯୋଗର ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଜି ସମସ୍ତ ଆସନା, ପ୍ରାଣାୟାମ,ମୁଦ୍ରା, କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଇତ୍ୟାଦି ତାଙ୍କ ହେତୁ ହୋଇଛି। ବାସ୍ତବରେ ଗୁରୁ ଗୋରଖନାଥ ସିଦ୍ଧ ଯୋଗୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା,

puja thali

ସେ ହାଥ ଯୋଗ ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏକ ଅବତାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଗୋରଖନାଥଙ୍କୁ ଗୁରୁ ମାଟିସେନ୍ଦ୍ରନାଥଙ୍କ ମନସପୁତ୍ର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବାବା ଗୋରଖନାଥଙ୍କର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଏବଂ ଏହା ପରେ ଜିଲ୍ଲା ଏହାର ନାମ ଗୋରଖପୁର ପାଇଲା।

puja 1

ଏଥି ସହିତ, 15 ଫେବୃଆରୀ 1994 ରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଗୋରକ୍ଷ ପିତାଧୀଶ୍ୱର ମହନ୍ତ ଅଭୟ ମହାରାଜଙ୍କ ଦ୍ଵରା ମଙ୍ଗଲିକ୍ ବୈଦିକ ଜପ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା, ଯିଏକି ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

ସେବେଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଗୋରଖନାଥ ମନ୍ଦିରର ମହନ୍ତ ଅଟନ୍ତି। ନାଥ ଧର୍ମ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଧର୍ମ ଏବଂ ଧର୍ମରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅଭ୍ୟାସ। ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥିତ ନାଥ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ମଠଗୁଡିକ ଏଠାରୁ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *