14

ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାରକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ।

HEALTH

ବେଳେବେଳେ ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବେଳେବେଳେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟଥିତ ହୁଏ ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଘଟେ। ଏହି କାରଣରୁ ଆମେ କୌଣସି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ଯାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ସେହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠିର ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର କଦଳୀ ଗରମ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ କଦଳୀରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ମାଂସପେଶୀର ଫୁଲାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହାର ଆରୋଗ୍ୟ ପ୍ରକୃତି ଆଘାତକୁ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ହଳଦୀରେ କିଛି ସୋରିଷ ତେଲ ମିଶାଇ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଗଣ୍ଠିରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।

pain 2

ତା’ପରେ ଏହାକୁ ସେପରି ଛାଡିଦିଅ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଯିବ। ଯଦି ଆଙ୍ଗୁଠିର ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ତେବେ କଦଳୀକୁ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଏକ ପୁରୁଣା ରେସିପି। ହଁ, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହାର ଚକଟି ଆପଣଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଶୋଷାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ପୁରା କଦଳୀକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ।

pain 1

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ଟିକେ ଚୂନ ମିଶାନ୍ତୁ, ଏବଂ ଆଙ୍ଗୁଠିର ଗଣ୍ଠିରେ ଏହାକୁ ମୋଟା କରି ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ ଏହା ଉପରେ ଗଛକୁ ବାନ୍ଧ। ଏହା ପରେ ଏହାକୁ 1 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଛାଡିଦିଅ। ମନେରଖନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଦିନକୁ 3 ରୁ 4 ଥର କରନ୍ତୁ, ଆପଣ ଆରାମ ପାଇବେ। ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଗରମ ସଙ୍କୋଚନ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ଯଦି ଶୀତ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କର ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି,

ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଗରମ ପାଣି ସଙ୍କୋଚନ ଦ୍ୱାରା ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ। ଯଦି ତୁମେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛ, ତେବେ ତୁମେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି କିମ୍ବା ବରଫ ସହିତ ଆଙ୍ଗୁଠିର ଗଣ୍ଠିକୁ ଅଲଗା କରି ପାରିବ।ଆଙ୍ଗୁଠି ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତେବେ ଆପଣ ବ୍ୟାୟାମ କରିପାରିବେ। ଆଙ୍ଗୁଠିର ଗଣ୍ଠିରେ ତେଲ ଲଗାଇ ଆପଣ ନିରନ୍ତର ବ୍ୟାୟାମ କରିପାରିବେ। ଲୁଣ ଏବଂ ଆଲୁମ ପାଣିରେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ ଲୁଣ ଏବଂ ଆଲୁମ ସହିତ ପୋଚିଂ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିର ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *