2

ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ, ଘରେ ଏପରି ସଙ୍କେତ ଆସିଥାଏ ।

NEWS

ଜଣେ ମହାନ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ତଥା କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଭଲ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ସମାଜସେବୀ ଥିଲେ। ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଶିକ୍ଷା ଓ ଉପଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବ

ନାହିଁ ବରଂ ଏକ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ସଫଳ ଜୀବନ ବିତାଇପାରେ। ଏହି ବଡ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଦେଖାଯାଏ। ଚାନକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ସଙ୍କେତ ରହିଛି। ଯଦି ଏହିପରି ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ମିଳେ, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଲକ୍ଷଣ ଯଦି ପ୍ରତିଦିନ ଘରେ ଝଗଡା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ,

laxmi

ତେବେ ଏହି ସମୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ବସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ। କ୍ରମାଗତ ଝଗଡା ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଗତିକୁ ରୋକିଥାଏ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାଏ। ଯେଉଁ ଘରେ ଉପାସନା ନାହିଁ, ଲୋକମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରନ୍ତି ନାହିଁ, କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ନଥାଏ।

money

ଯଦି ହଠାତ୍ ଗୋଟିଏ ଘରର ଲୋକମାନେ ଭଗବାନଙ୍କ ଭକ୍ତିରୁ ମୁହଁ ଫେରାନ୍ତି, ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆସୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କେତ ଅଟେ। ଯେଉଁ ଘରେ ପ୍ରାଚୀନମାନେ ଅପମାନିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଯଦି ସେଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସେଠାକୁ ଆସିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗେ ନାହିଁ।

ଯଦି ଘରେ ପ୍ରାଚୀନମାନେ ବାରମ୍ବାର ଅପମାନିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଅନୁମାନ କରନ୍ତୁ ଯେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଘରେ ଧକ୍କା ଦେବ। ଯଦି ଘରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ତୁଳସୀ ର ସବୁଜ ଉଦ୍ଭିଦ ହଠାତ୍ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଏହା କିଛି ବଡ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସଙ୍କେତ ଅଟେ। ଯଦି ଅଛି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ଏହା ଆସୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *