4

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ, ଏହାକୁ ଘରେ ଲଗାଇଲେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ହେବ ନାହିଁ ଦିନରାତି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

NEWS

ଘରେ ଗଛ ଲଗାଇବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଶୁଭ ଅଟେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦରେ କିଛି ବିଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତି ଅଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଘରର ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ଏହାର ଆଖପାଖର ଶକ୍ତି ସକରାତ୍ମକ ରହିଥାଏ। ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭିଦ ହେଉଛି ଲକ୍ଷ୍ମଣ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଘରେ ଲଗାଇବା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରେ,

ଯାହା ଘରକୁ ଧନ ଆଣିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଗଛ ସହିତ ଜଡିତ। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଗଛ ଧନୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ। ଏହାକୁ ଏହି ଘରେ ରଖି ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଯେଉଁଠାରେ ଥାଆନ୍ତି, ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସେଠାରୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ।

laxmi

ଏହା ସହିତ, ଯେଉଁ ଘରେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଯାଏ, ସେହିଠାରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସର୍ବଦା ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଉଦ୍ଭିଦ କିପରି ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଉଦ୍ଭିଦ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ପ୍ରଜାତିର ଅଟେ। ଏହାର ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ପାନ କିମ୍ବା ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସହିତ ସମାନ। ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

laxmi1

ଏହା ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଆକର୍ଷିତ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି। ଏହା ହେଉଛି ଏକ କାରଣ ଯେ ଏହାକୁ ଘରେ ରଖିବା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ। ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଆୟ ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ପରିବାରର ପରିବେଶ ଖୁସି ରହିଥାଏ।

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଉଦ୍ଭିଦ କେଉଁଠାରେ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ୍ ଘରେ ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଲଗାନ୍ତୁ। ଉତ୍ତର ଦିଗ ହେଉଛି ଧନର କାରଣ ଏବଂ ଧନର ଦେବତା କୁବେର ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିଗ ସହିତ ଜଡିତ। ଯଦି ଲକ୍ଷ୍ମଣ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଏହି ଦିଗରେ ଲଗାଯାଏ, ତେବେ ଘରେ ଟଙ୍କା ଆସେ। ଏହା ସହିତ କୌଣସି ଅର୍ଥର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *