1

ରୋଷେଇ ଘରର ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ଆପଣଙ୍କ ମୋଟା ପଣ କମ କରିବା ପାଇଁ କାଫି |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ମୋଟାପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି | ଆଜିକାଲି ଫିଟନେସ୍ ଯୈବନରୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଓଜନକୁ କିଛି କିଲୋଗ୍ରାମ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି? ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠି ସେଠି ଦେଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କାରଣ ଆପଣ ନିଜ ରୋଷେଇ ଘରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ପାଇବେ ଯାହା ପେଟର ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏପରି ଜିନିଷ ଯାହା ରୋଷେଇ ଘରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ | ବିଷୟରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ଏବଂ ହଜମ କରେ ,

ପେଟର ଚର୍ବି କମାଇବା ପାଇଁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ |
୧. ଦାଲଚିନି |
ଦାଲଚିନି ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହାର କୀଟାଣୁନାଶକ ଅଟେ , ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଯେତେବେଳେ ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆସେ, ଏହି ମିଠା ସୁଗନ୍ଧିତ ଉପାଦାନ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବଢାଇଥାଏ, ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ କମ କରିଥାଏ | ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଦାଲଚିନି ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୋକ କମିଯାଏ ଏବଂ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ |

fat

୨. କଳା ମର୍ଚ
ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ କଳା ଲଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଏହା ଶରୀରରେ ଥିବା ଅବରୋଧକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ | ଏହା ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଜ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ବିକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

୩. ଅଦା
ଆୟୁର୍ବେଦର ଏହି ଯାଦୁକରୀ ଉପାଦାନ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଇଥାଏ, ଏହା ପେଟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ, ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଉପାଦାନ ଅଛି | ଏହାର ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରଖେ |

ginger 1

୪. ଲେମ୍ବୁ
ଏହାକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରି କିମ୍ବା ସାଲାଡରେ ରଖି ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କମିଯାଏ | ଲେମ୍ବୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର, ଯାହାର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ଅଛି | ଲେମ୍ବୁ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ, ରକ୍ତହୀନତା, କିଡନୀ ପଥର, ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ କର୍କଟରେ ଉପକାରୀ |

୫. ମହୁ
ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମହୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶୋଇବା ସମୟରେ କ୍ୟାଲୋରୀ କମିଯାଏ | ମହୁରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଉପକାରୀ ହରମୋନ୍ ଭୋକକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ପେଟର ଚର୍ବି ସହଜରେ କମିଯାଏ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *