5

ଅଣ୍ଡା ଖାଇସାରିବା ପରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଆଦୌ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ l

HEALTH

ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ଅନେକ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଥିବେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଜିମ୍ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଶରୀର ପାଇଁ ପାଗଳ l ସେହି ଲୋକମାନେ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇଥା’ନ୍ତି |

ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା କେବଳ ଶରୀରକୁ ମଜବୁତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ l କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଅଣ୍ଡା ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ଜିନିଷକୁ ମଧ୍ୟ ଅଣଦେଖା କରିଥାଉ l

eggs

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l ପ୍ରଥମେ ହେଉଛି ଲେମ୍ବୁ ଏହା ପ୍ରାୟତ ଘଟେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଅଣ୍ଡା ସହିତ ଲେମ୍ବୁକୁ ଚିପି ଦିଅନ୍ତି,

egg

ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ସ୍ବାଦ ଭଲ ଲାଗେ, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବେ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l କାରଣ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାର କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ହୃଦଘାତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ l ଦ୍ୱିତୀୟରେ ହେଉଛି କଦଳୀ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ଅଧିକ ସୂଚନା ନାହିଁ l ଏଥି ସହିତ,

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ କଦାପି କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ l ଏହା ପେଟ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯେପରିକି କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଗ୍ୟାସ୍ ଗଠନ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା l ତେଣୁ, ଅଣ୍ଡା ଖାଇସାରିଲା ପରେ, କଦଳୀ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *