6

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଧନୀ l

NEWS

ସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଓଡିଶା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଧରଣର ବୃତ୍ତିରେ ରାଜ୍ୟ କେତେକ ଧନୀ ଏବଂ ସଫଳ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗର୍ବ କରେ ଚାଲନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା, ଓଡିଶାର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ l ପ୍ରଥମେ ହେଉଛନ୍ତି କମଲ ଜିତ ସିଂ ଅହଲୁୱାଲିଆ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି। ସେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଓଡିଶାର ଖଣି ଶିଳ୍ପର ରାଜା ଅଟନ୍ତି l ସିମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ, ଲୁହା ଖଣି, କୋଇଲା, ଗ୍ରାଫାଇଟ୍ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନରେ ତାଙ୍କର 50 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ତାଙ୍କ କେଜେଏସ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଅଧୀନରେ, କେଜେଏସ୍ ସିମେଣ୍ଟ, କେଜେଏସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଭିନ୍ନ ଖଣି ପ୍ରକଳ୍ପ ରହିଛି ସେ ପାରଦର୍ଶୀତା, ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ସର୍ବୋଚ୍ଚ କ୍ରମର ଜ୍ଞାନ ସହିତ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ l ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଇନ୍ଦ୍ରାଣି ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ରାଣି ପଟ୍ଟନାୟକ ଜଣେ ଖଣି ଖନନକାରୀ।

ସେ ଇନ୍ଦ୍ରାଣି ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଇରନ ଏବଂ ପଟ୍ଟନାୟକ ମିନେରାଲ୍ସର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି ଯାହା ମୂଳତ 1955 ମସିହାରେ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା l ପଟ୍ଟନାୟକ ମିନେରାଲ୍ସରେ ଆଇରନ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ଚୂନ ପଥର ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟ ରହିଛି l ଲୁହାପଥର ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଏବଂ ଚାଇନାକୁ ଲୁହା ଜରିମାନାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରପ୍ତାନିକାରୀ l ତୃତୀୟରେ ପ୍ରେମ ପଟ୍ଟନାୟକ ଇନ୍ଦ୍ରାଣି ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରେମ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶାର ଜଣେ ଶିଳ୍ପପତି ତଥା ବ୍ୟବସାୟିକ । ସେ ଓଡିଶାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଧନୀ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ l ପ୍ରେମ ପଟ୍ଟନାୟକ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଏକମାତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଟନ୍ତି l ସେ ପଟ୍ଟନାୟକ ପରିବାରର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଓଡିଶା ତାଲିକାରେ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ l

money

ଚର୍ତୁଥରେ ମଧୁସୂଦନ ସାହା ମଧୁସୂଦନ ସାହା ଜଣେ ଓଡିଶାରେ ଜନ୍ମିତ ଭାରତୀୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ। ତାଙ୍କୁ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଭାରତର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।ପଞ୍ଚମରେ ସୁବ୍ରକାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଓଡ଼ିଶାର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ପଞ୍ଚମ, ସୁବ୍ରକାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ହେଉଛନ୍ତି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଟାଲ୍ସ ଲିମିଟେଡ ଏମଡି ତଥା ସିଇଓ। ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜୟ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହ ସେ ଓଡ଼ିଶା ଟେଲିଭିଜନ ଲିମିଟେଡର ମଧ୍ୟ ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରିବାରର କେବୁଲ ଟେଲିଭିଜନ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଆଗ୍ରହ ରହିଛି l ଷଷ୍ଠରେ ଦିଲୀପ ରାୟ ଦିଲୀପ ରାୟ ଜଣେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଭାରତୀୟ ରାଜନେତା l

mony

ସେ ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ପାତ, କୋଇଲା ଏବଂ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ତିନି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି l ସେ ଓଡିଶା ତାଲିକାର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି। ସପ୍ତମରେ ପ୍ରଦିପ ମହାନ୍ତି ପ୍ରଦିପ ମହାନ୍ତି ହେଉଛି ସଭାପତି-ନିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍, ଏକ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟିକରେ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ରହିଛି lହୋମିଓପାଥି ଔଷଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଦିପ ମହାନ୍ତି ଜଣେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦରର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ। ସେ ଅଷ୍ଟମରେ ଅଜିତ ଜୈନ ଓଡିଶାର ଅଷ୍ଟମ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଜିତ ଯିଏକି ଓଡ଼ିଶାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ପରିବାର;

ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଅନୁଷ୍କା ଜୈନ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ସହ-ସିଇଓ ଥିଲେ। ସେ ଆଇବିଏମ୍ ପାଇଁ ବିକ୍ରେତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ l ନବମରେ ଅନୁଭଵ ମହାନ୍ତି ଅନୁଭଵ ମହାନ୍ତି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସୁପରଷ୍ଟାର ଯିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ରାଜନେତା ଭାବରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଉଛନ୍ତି। 2004 ରେ ସେ ଆଇ ଲଭ୍ ୟୁ ଫିଲ୍ମ ସହିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ସେ ପାଇଥିବା ସଫଳତା ଉପରେ ଚଢ଼ି ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା କଳା ଏବଂ ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ନାମକ ଏକ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ହାଉସ୍ ଖୋଲିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ମୁକୁଟ ହାସଲ ହେଉଛି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କିଛି ଜିନିଷ ଯାହାକି 2012 ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷରେ ହେଉଛନ୍ତି ବିଜୁ ମହାପାତ୍ର ବିଜୁ ମହାପାତ୍ର, ଓଡିଶାର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଦଶମ, ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ଜଣେ ରାଜନେତା ତଥା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ। ସେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ 1990 ରୁ 1995 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡିଶାର ଜଳସେଚନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *