3

ଭଲ ନିଦ ପାଇଁ ଏହି 5 ଟି ସହଜ ଟିପ୍ସ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ।

NEWS

ଆଜିର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଆମେ ଆମର ନିଦ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହୁଁ। ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇଁ ଭଲ ନିଦ ପାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି 24 ଘଣ୍ଟାରେ 8 ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଆସେ, ଯେଉଁମାନେ ଆଦୌ ଶୋଇପାରୁନାହାଁନ୍ତି। ବିଛଣାରେ ଶୋଇବାର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଶୀଘ୍ର ଶୋଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚଟି ସହଜ ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ। 5 ଟି ସହଜ ଶୋଇବା ଟିପ୍ସ ଶୋଇବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବୟସ୍କମାନେ ବେଳେବେଳେ ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅବହେଳା କରିପାରିବେ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ତୁମେ ବିଛଣା ଉପରେ ଶୋଇବା ମାତ୍ରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍, ଶୋଇବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ବିଛଣାରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଭଲ ନିଦ ଏବଂ ଶୋଇବା ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ସହଜ ଟିପ୍ସ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରିବା।ଶୋଇବାର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ମୋବାଇଲ ସ୍କ୍ରିନ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେବା ପାଇଁ ସମୟ ଦେବ। ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବୟସ୍କମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ଉଚିତ୍।

SLEEP

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଶୟନ କକ୍ଷରୁ ଟିଭି କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍କ୍ରିନ ଅପସାରଣ କରିପାରିବେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଯେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆପଣ ମୋବାଇଲକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ସିଧାସଳଖ ଗରମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ଶୋଇବା ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବଢ଼ିଥାଏ। ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଆପଣ ସିଧା ଶୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଗାଧୋଇବା ପରେ ପୁନର୍ବାର ଜୀବନ୍ତ କୋଠରୀକୁ ଫେରି ଟିଭି ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି,

sleepy

ତେବେ ଆପଣ ସକ୍ରିୟ ହେଇପାରିବେ। ବେଡ଼ ରୁମରେ ଅନ୍ଧକାର ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ। ଅତ୍ୟଧିକ ଆଲୋକ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ମେଲାଟୋନିନ୍ ଶୋଇବା ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଝରକା ଗୁଡ଼ିକର ପରଦା ଅଛି କି ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କୋଠରୀରେ ଆଲୋକ ଆସେ, ତେବେ ଆଖି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ସୁଅନ୍ତୁ। ଶୋଇବା ସମୟରେ ଫୋନ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ଟିଭି ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କର

ଫୋନ୍ ହେଉଛି ଶେଷ ଜିନିଷ ଏବଂ ସକାଳେ ଫୋନ୍ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଜିନିଷ। ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ଶୋଇବାର ଗୁଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ପରଦିନ ଧ୍ୟାନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏହା ପ୍ରତି ନଜର ରଖନ୍ତୁ। ଶୋଇବା ଶିକ୍ଷା ଅନୁଯାୟୀ, ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କଫି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶୋଇବା ଏକ ଘଣ୍ଟା କମିଯାଏ। ବୃଦ୍ଧ ଓ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର କଫି ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *