musa

କରନ୍ତୁ ଏହି ଛୋଟିଆ ଉପାୟ ୫ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ଘର ଛାଡ଼ି ପଳେଇବ ମୂଷା |

ODISHA

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବସାଇଟ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିତଥିବେ ଯେ ମୁଷା ମାନେ ଆମ ଘରେ ରହିଲେ କିପରି ଉପଦ୍ରବ କରିଥାନ୍ତି। ମୂଷା ଆମ ଘରେ ଥିବା ସାମଗ୍ରୀ କୁ କଟା କାଟି କରି ନଷ୍ଟ କରି ଦିଅନ୍ତି। ମୁଷା ମାନେ ଆମ ଶସ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି। ତେବେ ମୁଷା ଉପଦ୍ରବରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଈଁ ଆମେ। ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜି ଏକ ସହଜ ଉପାୟ ଆଣିଛୁ।ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କିଛି ମୁଷା ନିୟମିତ ଏକ ମାର୍ଗ ଦେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସେଈ ରାସ୍ତା ରେ ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ ମିଶା ଅଟା ଗୁଳା ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଅଟା ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ ମିଶା ପାଉଡର ଛିଞ୍ଚି ଦିଅନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ମୁଷା ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆଉ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଆସିବ ନାହିଁ।

ratt

ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷ ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ, ଶାନ୍ତ ଘରେ, ମୂଷା ଏକ କୋଣରେ ଲୁଚି ରହିଲେ ବିନାଶ ହୁଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଘରେ ମୂଷା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟଦାୟକ ଅଟେ।ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ ।ମୂଷାମାନେ ଘରୋଇ ଜିନିଷକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂଷିତ କରନ୍ତି।ମୂଷାମାନେ ରେବି ନାମକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣ କିଛି ଘରୋଇ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରି ମାତ୍ର 5 ମିନିଟରେ ମୂଷାମାନଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଯଦି ମୂଷାମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ପିପରର୍ମିଣ୍ଟ ଗୁଣ୍ଡ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ମୂଷା ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଏ । ପିପାରମେଣ୍ଟ୍ର ସୁଗନ୍ଧ ସେମାନଙ୍କୁ ଶ୍ୱାସରୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ।ଏବଂ ମୂଷାମାନେ ତୁରନ୍ତ ଘରୁ ପଳାୟନ କରନ୍ତି ।

rat

ମୂଷାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗୋଲମରିଚ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।ଏଥିପାଇଁ, ଆପଣ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ମୂଷା ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଲମରିଚ ପାଉଡର ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ। ମୂଷା ଏବଂ ଝିଟିପିଟି ଗୋଲମରିଚ ଗନ୍ଧ ଶୁଂଘିବାରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଏବଂ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ଛାଡି ଦୌଡ଼ି ପଳାନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *