3

ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲେ ଏମିତି କରନ୍ତୁ ଚିକିତ୍ସା ଆପେ ଆପେ ଭଲ ହେଇଯିବ l

HEALTH

ପେଟର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ଯାହା ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପେଟରେ ଅନୁଭବ ହୁଏ l ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା କିନ୍ତୁ ଏହାର ନିରାକରଣ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ, କାରଣ ଏହି ଅ୍ଚଳରେ ପେଟ, ବାମ କିଡନୀ ସହିତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ରହିଥାଏ l ଏହି ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଅନେକ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରେ l

କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଆଇବିଏସ୍ ଏବଂ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେରାଇଟିସ୍ l କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ କିମ୍ବା ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋ ଏଣ୍ଟେରାଇଟିସ୍ ପରି ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଘରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ l ଏବଂ ଯଦି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଅ ଆଇବିଏସ୍, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ,

ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେରାଇଟିସ୍ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପେଟର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇପାରେ l ଆପଣଙ୍କ ପେଟର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆପଣଙ୍କ ବାମ କିଡନୀ ସଂକ୍ରମଣର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ l ସାଧାରଣତ ଏକ ବୃକକ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଏକ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ପେଟ ଦେଇ କିଡନୀକୁ ଯାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସାମାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ l

pain

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ତଳ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବାନ୍ତି ଏବଂ ଜ୍ୱର ହେଇପାରେ ତୁମ ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାର l ଯଦି ତୁମର କ୍ରମାଗତ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜ୍ୱର ଅଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଅ l ଅଧିକାଂଶ କିଡନୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ଏହା କିଡନୀରେ ସ୍ଥାୟୀ

କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ। କେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବେ ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ବାମ ପାଶ୍ଵର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପରୋକ୍ତ କୌଣସି କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ l ଯଦି ତୁମର ପେଟର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଏବଂ ତୁମର ତଥାପି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଉଚିତl କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବାନ୍ତି ଲାଗିବା କିମ୍ବା ବାନ୍ତି ଅନୁଭବ କରିବା l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *