9

ଛାତିରେ ଜଳାପୋଡା ହେଲେ ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ ଆପେ ଆପେ ଭଲ ହୋଇଯିବ।

HEALTH

ଏପରି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ରହିବେ ନାହିଁ ଯିଏକି ଛାତିରେ ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ଜଳୁଥିବା ସେନସେସ୍ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥା ଯେଉଁଥିରେ ହଠାତ୍ ତାଙ୍କ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିବାର ଦେଖାଯାଏ କିମ୍ବା ଛାତି ସବୁ ଦିଗରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ଆମେ ଏହାକୁ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ହୃଦଘାତ ବୋଲି କହିଥାଉ କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ହୃଦଘାତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହାର ହୃଦୟ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ଏହାର କିଛି ଲକ୍ଷଣ ହୃଦଘାତ ସହିତ ସମାନ। ଏସୋଫ୍ୟାଗସରେ ଉତ୍ତେଜନା ବା ଗତି, ଗଳାରୁ ପେଟକୁ ଯାଉଥିବା ଟ୍ୟୁବ୍ ଯେତେବେଳେ ହୃଦଘାତ ହୁଏ। ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଛାତି ଚାରିପାଖରେ କିଛି ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅନୁଭବ ଅଛି ବୋଲି ଅନୁଭବ କରାଯାଏ।

ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ହୃଦଘାତ ଏକ ରୋଗ ନୁହେଁ। ଏହା ଏକ ଲକ୍ଷଣ ଯାହା ଏସିଡ୍ ରିଫ୍ଲେକ୍ସ କାରଣରୁ ଘଟିଥାଏ। ଏହି ଉପାୟରେ ଏହା ବୁଝି ହେବ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ତନଳୀରେ ଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ଗଳା ଆଡକୁ ବିପରୀତ ଦିଗକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ସେତେବେଳେ ହୃଦଘାତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ଛାତିର ମଧ୍ୟଭାଗରେ କିମ୍ବା ସ୍ତନ ଚାରିପାଖରେ ହଠାତ୍ ଜଳୁଥିବା ଅନୁଭବ। ଗଳାରେ ଜଳୁଥିବା ଅନୁଭବ ମଧ୍ୟ ନଇଁଯିବା ସମୟରେ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବା। ଗରମ, ଏସିଡିକ୍, ଲୁଣିଆ ଏବଂ ଗିଳିବାରେ ଅସୁବିଧା।

heart 1
ବାନ୍ତି ହୃଦଘାତ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ ୱେବଏମଡି ସମ୍ବାଦ ଅନୁଯାୟୀ, କିଛି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ହୃଦଘାତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନିଜେ ଚାଲିଯାଏ ଯେତେବେଳେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଏହା ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟଥିତ ହୋଇପାରେ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ହୃଦଘାତ ପାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ନିଜେ ଭଲ ହୋଇଯାଏ। କାହିଁକି ହୃଦଘାତ ହୁଏ ଏସୋଫ୍ୟାଗସ୍ କିମ୍ବା ଏସୋଫ୍ୟାଗସ୍ ବନ୍ଦ ଏବଂ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଅନ୍ତନଳୀକୁ ଭେଟିଥାଏ, ଏହା ସହିତ ଏକ ମାଂସପେଶୀ ଭଲଭ୍ ସଂଲଗ୍ନ ହୁଏ, ଏହାକୁ ଲୋୟର ଏସୋଫେଜ୍ ସ୍ପିନ୍ଟର୍ (LES) କୁହାଯାଏ। ଖାଦ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ପେଟ ଆଡକୁ ଯାଏ କିମ୍ବା ବେଳେବେଳେ ବେଲଚିଂ ସମୟରେ ଏହା ଖୋଲାଯାଏ।

ଯେତେବେଳେ ଏହା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ, ପେଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଏସିଡ୍ ପେଟରେ ରହି ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ LES ବାରମ୍ବାର ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ କରେ କିମ୍ବା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ହୁଏ ନାହିଁ, ପେଟ ଏସିଡ୍ ଏସୋଫ୍ୟାଗସରେ ଉପରକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥା, ମୋଟାପଣ କିମ୍ବା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ହେତୁ ପେଟରେ ଅଧିକ ଚାପ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ଏସିଡ୍ ଉପରକୁ ଉଠିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଚର୍ବି କିମ୍ବା ତେଲ ଥାଏ, ତାହା ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

HEART1

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅତ୍ୟଧିକ ମସଲା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ ଟମାଟୋ, ସାଇଟ୍ରସ୍ ଖାଦ୍ୟ, ପିଆଜ, ଅଦା, କଫି, ମଦ୍ୟପାନ, କଦଳୀ ଇତ୍ୟାଦି ଅଧିକ ଏସିଡ୍ ତିଆରି କରେ। ହୃଦଘାତରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କଣ କରିବେ ଆଣ୍ଟାସିଡ୍ ଟାବଲେଟ୍ ସାଧାରଣତ ହୃଦଘାତରେ ଦିଆଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଘରୋଇ ଉପଚାର ସହିତ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇପାରିବ।

ତରଭୁଜ, ବନ୍ଧାକୋବି,ସେଓ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଦହି ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସହଜ ଉପାୟ। ଯଦି ହୃଦଘାତ ନଥାଏ ତେବେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ମେଦବହୁଳତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ, ଓଜନ ବଢ଼ିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳଯୁକ୍ତ ପାନୀୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏପରି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଯାହା ଅଣ୍ଟାରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ। ଅଧିକ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, କମ୍ ଖାଆନ୍ତୁ ଧୂମପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଥେଷ୍ଟ ନିଦ ନିଅ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଶୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ତିନି ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *