3

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ନିବେଶ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଵ।

NEWS

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଗ୍ରାହକମାନେ ନିବେଶ କରିଥିବା ଟଙ୍କା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିଟର୍ନ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ନିରାପଦ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରି ସର୍ବାଧିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଡାକଘର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଜାଣନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ FD ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇବେ। ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର। ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଡାକଘର ସ୍କିମ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ସେଭିଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍

ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣ 6.8 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପାଇବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏଫଡି କରିବା ଉପରେ, ଆପଣ କେବଳ 5.80 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପାଇବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗରେ ପ୍ରାୟ 1 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସୁଧ ହାରର ଲାଭ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ଯୋଜନାରେ, ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକ ବର୍ଷରେ 1000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ 10 ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ପରିପକ୍ୱତା ଉପରେ ତୁମର ଟଙ୍କା ଦୁଇଗୁଣ ପାଇବ।

postt

ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରି, ଆପଣ ଆୟକର ବିଭାଗର 80C ଅଧୀନରେ 1.5 ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିବେଶ ଉପରେ ରିହାତିର ଲାଭ ପାଇବେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ 6.8 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ପାଇବ। ଏହି ସୁଧ ହାର କେବଳ ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ଏହି ପରିମାଣ କେବଳ ପରିପକ୍ୱତା ଉପରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ଯୋଜନାରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ 1000 ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ କୌଣସି ସର୍ବାଧିକ ବିନିଯୋଗ ସୀମା ନାହିଁ।

post
ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଉଭୟ ଏକକ କିମ୍ବା ମିଳିତ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲିପାରିବେ। ଏକ ମିଳିତ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ। ପିତାମାତାଙ୍କ ତତ୍ବାବଧାନରେ 10 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲାମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ।ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା କିପରି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରୁ 10 ବର୍ଷରୁ କମ୍

ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ 3 ବର୍ଷ ପରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବ। ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣ ଅଫଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଫର୍ମ (601-PW) ପୁରଣ ଏବଂ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଥା ହେଉଛି ଯଦି ଆକାଉଣ୍ଟରେ 1 ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ରାଶି ଜମା ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ପଟେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *