4

ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ।

NEWS

ସନାତନ ଧର୍ମରେ ପୂଜାପାଠର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜାପାଠ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକାଂଶ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେହି ସମୟରେ, କେତେକ ପୂଜାପାଠ ଲୋକ ରାତିରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ଲୋକମାନେ ସମୟ ଅଭାବରୁ କିମ୍ବା ବେଳେବେଳେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଏହା କରନ୍ତି। ତଥାପି, ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

କାରଣ ତୁମେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରି ସ୍ମରଣ କରିପାରିବ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିପାରିବ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କେତେକ ଦେବତାଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧରେ, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍, ତଥାପି ରାତିରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବାବେଳେ ଆମେ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍।

puja 1

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୂଜାପାଠର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫଳ ପାଇବୁ। ରାତିରେ ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ କେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା। କୁହାଯାଏ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହେବା ପରେ ଦେବୀ ଶୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ରାତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ପୂଜା କରନ୍ତି, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଶଙ୍ଖର ଶବ୍ଦ ସେମାନଙ୍କ ନିଦକୁ ବିଚଳିତ କରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦୀପାବଳି,

puja thali

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପରି କେତେକ ଧାର୍ମିକ ଉତ୍ସବ ବ୍ୟତୀତ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଖେଳିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ରାତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଜଣେ ମଧ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସେହି ଦିନର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ରାତିରେ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ କେବେବି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପୂଜା ସମୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ପ୍ରାୟତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ତୁଳସୀ

ରାତ୍ରିରେ କେବେବି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା କରି ତୁଳସୀ ମାତା କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂଜାପାଠ ପରେ କିଛି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ, ଏହା ଅଧୀନରେ, ରାତିରେ ପୂଜାପାଠ ପରେ ଫୁଲ, ଅକ୍ଷତ ଏବଂ ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ରାତିସାରା ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ଉଚିତ। ସେଗୁଡିକ ଏଥିପାଇଁ କଦାପି ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସମୟ ପରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ସକାଳେ ନିଜ ସ୍ଥାନରୁ ଅପସାରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *