5

ଗରୁଡ଼ ପୁରାଣ ଅନୁଯାଇ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ।

NEWS

ସମସ୍ତ 18 ପୁରାଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପୁରାଣ। ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିର କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଫଳଗୁଡିକ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଜୀବନକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଅନେକ ମନ୍ତ୍ର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏପରିକି ଏହାର ଅର୍ଥ ଜାଣିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନକୁ ସଫଳ କରିପାରିବ। ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ 6 ଟି ଜିନିଷ ପୂଜା କଲେ ସବୁକିଛି ହାସଲ ହୋଇପାରିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ। କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଗରୁଡ଼ ପୁରାଣରେ, ଏକ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜିନିଷର ଉପାସନା କିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିପାରିବ। ପଦଟି ହେଉଛି’ବିଷ୍ଣୁରେ ଏକାଦାଶି ଗଙ୍ଗା ତୁଳସୀ ଆଶାରେ ଦୁର୍ଗାନସାରେ ଶତପାଦୀ ମୁଖତିଦିନି। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରନ୍ତି। ଯାହାର ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ରହିଥାଏ। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇବେ।

TULASI

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା ନିୟମିତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏକାଦଶୀ ଉପବାସ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଏକାଦଶୀ ଉପବାସକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ସହିତ ଏକାଦଶୀକୁ ଶୀଘ୍ର ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେ ସର୍ବଦା ଏହାର ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଏକାଦଶୀ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ। ଗଙ୍ଗା ନଦୀ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ସମସ୍ତ ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

bishnu 1

ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗଙ୍ଗାର ଜଳ ହିଁ ଅଟେ। କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଶୁଦ୍ଧତା କରାଯାଇଥାଏ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ। ତୁଳସୀ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁ ତୁଲସୀ ଗଛ ସହିତ ଜଡିତ। ଏହା ହେଉଛି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏକ ରୂପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବାର କାରଣ। ତୁଳସୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଉପାସନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନର ସମସ୍ତ

ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତୁଳସୀ ତଳେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ଅଟେ। ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପମାନ ଅନ୍ୟାୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଯେଉଁମାନେ ଜ୍ଞାନୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ସର୍ବଦା ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗାଇକୁ ପବିତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ଦେବତା ଗାଇର ଶରୀରରେ ରୁହନ୍ତି। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଇକୁ ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ, ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ସମାପ୍ତ ହୁଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *