6

ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ତାପରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଚମତ୍କାର l

NEWS

ଆଜିର ଯୁଗରେ ସମସ୍ତେ ଏକ ଭଲ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ଚର୍ମର ଯତ୍ନର ଅଭାବ ହେତୁ ଚର୍ମ ବହୁତ ଶୁଖିଲା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ଦେଖାଯାଏ l ଶୁଖିଲା ମୁହଁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସକାଳେ ମଶ୍ଚରାଇଜର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ଚେହେରାର ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ l ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭୁଲ୍ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ,

କାରଣ ରାତିରେ କରାଯାଇଥିବା ନିତ୍ୟକର୍ମ ସକାଳ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶେଷତ ଶୁଖିଲା ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ ଚେହେରା ରାତିର ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ କିଛି ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯାହା ରାତିର ଚର୍ମର ଯତ୍ନରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ l ଶିଖ ପ୍ରଥମେ ମେକ୍ଅପ୍ ହଟାନ୍ତୁ ରାତିର ଚର୍ମର ଯତ୍ନର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ସକାଳେ ମେକଅପ୍ ହଟାଇବା ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ୱାଟର, ମେକଅପ୍ ରିମୁଭର୍ ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ l

facee

ମେକଅପ୍ ହଟେଇବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ ଶୁଷ୍କ ହୁଏ ନାହିଁ ଚେହେରା ସଫା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ମେକଅପ୍ ହଟାଇବା ପରେ, ତୁମ ଚେହେରାକୁ ସଫା କରିବା ଉଚିତ୍ l ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ l ଯେତେବେଳେ ଚେହେରା ସଫା କରାଯାଏ, ଚର୍ମରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ମଇଳା ସହଜରେ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଚେହେରା ସଫା, ମଇଳା ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ l ମୁହଁରେ ଟୋନର ଲଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ l ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଚେହେରା ସଫା,

ସେଥିରେ ଟୋନର ଲଗାନ୍ତୁ କାରଣ ଟୋନର ଚେହେରାକୁ ଚିକ୍କଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମର pH ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଳିତ କରିଥାଏ l ଶୁଖିଲା ଚର୍ମ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଟୋନର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ରହିବ lସେରମ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ଚର୍ମ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚେହେରାରେ ସେରମ୍ ଲଗାଇଲେ ଅନେକ ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ l

ତୁମର ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣ ସେରମ୍ ବାଛିପାରିବେ l ଆଣ୍ଟି ବ୍ରଣ, ଆଣ୍ଟି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ କିମ୍ବା ତେଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସେରମ୍ ପରି ଆର୍ଦ୍ରତା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l ଯଦି ଆପଣ ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମର ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ l ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ l ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ମରାମତି କରିବ, କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *