8

ମଶା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ l

NEWS

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋ ତୁ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ହଁ, ଆଜିକାଲି ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ଏବଂ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବସିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି l ଦିନରେ ଏହି ମଶାମାନଙ୍କର ଆତଙ୍କ କମ୍ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ଏହି ମଶାମାନେ ଏତେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ଯେ ଘରେ ରହିବା ଆମ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ l ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ହେତୁ କେବଳ ଶୋଇବା ନୁହେଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବିପଦ ରହିଛି l ଅନେକ ରୋଗ ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ l

ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଡେଙ୍ଗୁ, ଏବଂ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ବେଳେବେଳେ କୌଣସି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମଶା ଘଉଡାଇବା କାମ କରେ ନାହି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଶାନ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏହା ପୁଣି ଆସେ l ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାରଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ ମଶାମାନେ ହଇରାଣର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତି l ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କିଛି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଅଛି, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ମଶାଙ୍କ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଘରୁ ମଶାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇକି l

masa

ମଶାକୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ନିମ୍ ଏବଂ ନଡିଆ ତେଲର ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ l ନିମ ଥିବା ଫଙ୍ଗସ୍, ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଲଢ଼ିବାର କ୍ଷମତା ମଶା ଘଉଡାଇବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ l ଏଥିପାଇଁ ସମାନ ପରିମାଣର ନିମ୍ ଏବଂ ନଡିଆ ତେଲ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ନିଜ ଶରୀରରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ l ଏହା ସହିତ, ମଶାମାନେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ବୁଲିବେ ନାହିଁ l କିମ୍ବା ଏହି ତେଲକୁ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ

coconut oil

ବୋତଲରେ ଢ଼ାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଘର ଉପରେ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ ମଶାମାନେ ନିଜେ ପଳାୟନ କରିବେ l ମଶାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ମହମବତୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ l ଏଥିପାଇଁ, ମହମବତୀକୁ ପୋଡି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରାୟ 15-20 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ, ଏହି କାରଣରୁ ମଶାମାନେ ତୁରନ୍ତ ପଳାଇଯିବେ l ସବୁବେଳେ କୋଇଲା କିମ୍ବା

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାସାୟନିକ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ l ଇଉକଲିପଟସ୍ ଏକ ତେଲ ଯାହା ମଶାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମୟ l ଏଥିପାଇଁ ଇଉକାଲାଇପଟସ୍ ତେଲରେ ସମାନ ପରିମାଣର ଲେମ୍ବୁ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ରଖନ୍ତୁ l ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ତେଲକୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଲଗାନ୍ତୁ l ଏହି ତେଲର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହେତୁ ମଶା ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ବୁଲିବେ ନାହିଁ l କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହି ତେଲକୁ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ସମଗ୍ର କୋଠରୀରେ ସିଞ୍ଚନ କରିପାରିବେ କିଛି ସମୟ ପରେ ସମସ୍ତ ମଶା ପଳାଇଯିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *