9

ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କର ବାରମ୍ବାର ଥାଏ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଏହାକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇପାରିବ ଜାଣନ୍ତୁ l

HEALTH

ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନର କିଛି ସମୟରେ UTI ଯାହାର ଅର୍ଥ ମୃତାଶୟ ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି l ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି l UTI ତାହା ହେଉଛି, ମୂତ୍ରାଶୟ ସଂକ୍ରମଣ l ଯଦିଓ ଏହି ରୋଗ ପୁରୁଷ ଏବଂ ଶିଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ମହିଳାମାନେ ଏହାର ଅଧିକ ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି l ଯଦି ମୂତ୍ରାଶୟର ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ,

ତେବେ ଏହା କିଡନୀ, ବ୍ଲାଡର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଟ୍ୟୁବ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ l ଯଦି ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କିଡନୀରେ ପହଞ୍ଚେ, ତେବେ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ l UTI ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ UTI ସଂକ୍ରମଣ ପରିସ୍ରା, ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା, ତଳ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଏବଂ ଦୁର୍ଗନ୍ଧଯୁକ୍ତ ପରିସ୍ରା ଯିବା ସମୟରେ ଜ୍ୱଳନ ଅନୁଭବ କରେ l

kidny 1

ଯଦି ସଂକ୍ରମଣ କିଡନୀରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ତା’ହେଲେ ତଳ ପିଠିରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଏବଂ ରୋଗୀ ଜ୍ୱର, ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ବାନ୍ତି ଭଳି ଅନୁଭବ କରେ ପ୍ରକୃତି କ୍ରୋଧିତ ହୁଏ ଏବଂ ଶରୀର ସାଂଘାତିକ ହୋଇଯାଏ l ସଂକ୍ରମଣ କେବେ ହୁଏ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ବ୍ଲାଡର ଏବଂ ଏହାର ଟ୍ୟୁବରେ ଇ-କୋଲି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ସହିତ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ଯାହା ମୂତ୍ରାଶୟ ଦେଇ ବ୍ଲାଡରରେ ପହଞ୍ଚେ l

kidny 2

କେଉଁ ମହିଳାଙ୍କର ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ଅଛି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟା କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସାଧାରଣ ହୋଇଥାଏ l ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସ୍ରା ଧରିଥାଏ l କମ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି ଯେଉଁମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରଖନ୍ତି ନାହିଁ l ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦୁର୍ବଳ ଯୌନ ସକ୍ରିୟ

ମହିଳା ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ଏବଂ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି l ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କର କିଡନୀରେ ପଥର ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ପାଆନ୍ତି l କେତେକ ଗମ୍ଭୀର ସଂକ୍ରମଣ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ l ଏହା ଉପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ତରଳ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ଜଳ ପିଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖନ୍ତୁ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *