7

ଏହିସବୁ କାରଣରୁ, ପେଟରେ ଅଧିକ ଗ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ – ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଵିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ l

HEALTH

ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଗଠନ ସାଧାରଣ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ | ବେଳେବେଳେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଏତେ ବଢ଼ିଯାଏ ଯେ ଛାତି ଏବଂ ମୁଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ଅଧିକ ଗ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l ଗ୍ୟାସ୍ ଗଠନର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ କାହିଁକି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ |

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରାୟତ ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ପଛରେ ଗୋଟିଏ କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଯେ ଆପଣ ପାଟିରୁ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅଧିକ ବାୟୁ ପେଟରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ଗ୍ୟାସର ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଖରାପ ଡାଏଟ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଶର୍କରା, ଫାଇବର ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କଲେ ପେଟରେ ଅଧିକ ଗ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ |

gasss

କାର୍ବୋନେଟେଡ୍ ପାନୀୟ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସୋଡା, ବିୟର ପରି କାର୍ବୋନେଟେଡ୍ ଦ ଯଦି ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ହଜମ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ଚୋବାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି,

gassss

ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହୋଇପାରେ, କାରଣ ଆପଣ ଏହାକୁ ଚୋବାଇବା ସମୟରେ ଅଧିକ ବାୟୁ ଗିଳି ଦିଅନ୍ତି | ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ସହଜ ଘରୋଇ ଉପଚାର କରନ୍ତୁ | ଏକ ଚାମଚ ବେକିଂ ସୋଡାକୁ ଲେମ୍ବୁ ରସରେ ମିଶାଇ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ |

ଆପଣ ଉଷୁମ ପାଣି କିମ୍ବା ଚା ପିଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | ପେଟରେ ହଜମ ହେବା ସମସ୍ୟାକୁ କଳା ଲଙ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ | ଆପଣ କ୍ଷୀର ସହିତ ମିଶ୍ରିତ କଳା ଲଙ୍କା ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ | ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | କଳା ଲୁଣ ଏବଂ ମଞ୍ଜି ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ବଟରମିଲ୍କ ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ରସୁଣ ମଧ୍ୟ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *