1

ଯଦି ତୁମେ ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ନିଜ ଘରେ ରଖ, ତେବେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅ l

NEWS

ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଗଙ୍ଗାରେ ମାତା ଦେବୀଙ୍କର ମାନ୍ୟତା ରହିଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଦରୁ ବାହାରି ପୃଥିବୀକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ଅନେକ ଅନୁତାପ କରିଥିଲେ, ତା’ପରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସେମାନେ ଦେବୀ ଗଙ୍ଗାଙ୍କୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ l ଏହିପରି ଅନେକ କାରଣ ହେତୁ ଗଙ୍ଗା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ମାନିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ l ଜନ୍ମରୁ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଙ୍ଗାର ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ହିନ୍ଦୁ ସବୁବେଳେ ଗଙ୍ଗା ଜଳକୁ ନିଜ ଘରେ ରଖନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଜଳ ଯାହା କେବେ ବି ଖରାପ ହୁଏ ନାହିଁ l ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଗଙ୍ଗା ନଦୀକୁ ମାତାର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି, ତେଣୁ ଭକ୍ତମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ପବିତ୍ର ରଖିବା

ପାଇଁ ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ନିଜ ଘରେ ରଖନ୍ତି। ଗଙ୍ଗାର ଜଳ ପରିତ୍ରାଣର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଟେ ଏବଂ ଉପାସନା, ଶୁଦ୍ଧତା, ଅଭିଷେକ ଏବଂ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ l ଗଙ୍ଗାଜଳ ବିନା କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତିକୁ ପବିତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ l ସମସ୍ତ ହିନ୍ଦୁ ଗଙ୍ଗା ଜଳକୁ ଅତି ପବନ ଏବଂ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଘରେ ରଖନ୍ତି l କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଘରେ ରଖିବା ନିୟମ ପାଳନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନେକ ଥର ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ |

ବାସ୍ତବରେ, ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ଘରେ ରଖିବା ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ ନିୟମ ଅଛି, ଯଦି ଆମେ ସେଗୁଡିକ ପୂରଣ କରୁନାହୁଁ, ଅଜ୍ଞତା ହେତୁ ଆମେ ନିଜକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଉ l ଗଙ୍ଗାଜଳ ଏହି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ l ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂଜା ପାଠ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଯେକୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ l ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଅଛି, ତେବେ ଏହାର ଶୁଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରଖିବା ଆପଣଙ୍କର ଦାୟିତ୍ବ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହାର ଶୁଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କିଛି ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

water to sun 1

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗଙ୍ଗାଜାଲକୁ ପବିତ୍ର ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ଯଦି ଏହା ଅପମାନିତ ହୁଏ ତେବେ ସମସ୍ତ ଦେବତା କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଏହାକୁ ଶୁଦ୍ଧ ରଖାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ଘରର ପବିତ୍ରତାକୁ ବିଚଳିତ କରେ ଏବଂ ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ତାହା କେବେହେଲେ ସଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ l ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ନିଜ ଘରେ ରଖ,

କିଛି ଜିନିଷର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅ lଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ଗଙ୍ଗାଜାଲକୁ ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ରଖନ୍ତି l ଯେତେବେଳେ କି ଏହା ଗଙ୍ଗାଜଳର ଶୁଦ୍ଧତାକୁ ବ୍ୟାକୁଳ କରେ l ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିଷାକ୍ତ ବୋଲି ଧରାଯାଏ l ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଥାସମ୍ଭବ ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ଏକ ରୂପା ବାସନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ରୂପା ବାସନକୁସନ ନଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ତମ୍ବା କିମ୍ବା ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ l ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ସର୍ବଦା ତମ୍ବା, ରୂପା, ମାଟି କିମ୍ବା ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ l ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ଏହି ପାତ୍ରରେ ରଖିବା ସର୍ବଦା ଏହାକୁ ଶୁଦ୍ଧ ରଖେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *