4

ଏହି ଗୋଟେ ଜିଣିଷର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ କେବେବି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବେ ନାହିଁ l

NEWS

ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଶୁଣିବା କଷ୍ଟକର ମନେହୁଏ l କିନ୍ତୁ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏହି ନୀତିଗୁଡିକ ନିଏ, ତେବେ ସେ ସର୍ବଦା ପ୍ରଗତିର ପଥରେ ଚାଲିବ l ସେହିଭଳି, ଜାଣନ୍ତୁ ସେହି ଜିନିଷଟି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ଖୁସି ହୋଇପାରେ l ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବେ, ତେବେ ଆପଣ କେବେ ଦୁଖିତ ହେବେ ନାହିଁ l ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ l ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପଣ୍ଡିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଜର

କଲ୍ୟାଣ ବିଷୟରେ ସର୍ବଦା କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ବୁଦ୍ଧିରେ ସମୃଦ୍ଧ ଚାଣକ୍ୟ କେବଳ ତାଙ୍କ ନୀତି ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମୃଦ୍ଧତାର ମାର୍ଗ ଦେଖାଇ ପାରିବେ l ସେହିଭଳି, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମଣିଷକୁ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କଦାପି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିବ ନାହିଁ l ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନୁଶାସନ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ମଣିଷର ଜୀବନ ବହୁତ କମ୍, ଯେଉଁଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବାଧା ଅଛି |

chanaykya

ଅତଏବ, ଯେପରି ଏକ କେବଳ ପାଣିରେ ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀରରୁ କ୍ଷୀର ନେଇଥାଏ ଏବଂ ପାଣି ଛାଡିଥାଏ, ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟର ଜିନିଷ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ବାକିସବୁ ଛାଡିବା ଉଚିତ୍ l ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁନିଆରେ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଶାସ୍ତ୍ର ଅଛି ଯେ ଯଦି ତୁମେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଗଣିବାକୁ ବସିବ, ତେବେ ଭୁଲିଯାଅ l ସେହିପରି ଭାବରେ, ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜ୍ଞାନ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି |

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ସବୁକିଛି ପାଇଁ ଏକ ସମୟ ସୀମା ଅଛି l ତେଣୁ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ସବୁକିଛି ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ କିମ୍ବା ଶାସ୍ତ୍ର ପଢ଼ିବା ଉଚିତ୍ l ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି କିଛି ଶିଖିବାର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ, ତେବେ ବୟସ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ କିନ୍ତୁ ଶିଖିବାର ଜିନିଷ ସମାପ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ l ମଣିଷର ଜୀବନ ବହୁତ ଛୋଟ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାରେ ଘେରି ରହିଥାନ୍ତି l ପିଲାଦିନରୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଗୋଟିଏ ବା ଅନ୍ୟ ଅସୁବିଧା ଆସିବାରେ ଲାଗେ,

chanayaya

ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ କରି ପରାସ୍ତ କରନ୍ତି l କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଆଉ ଏକ ସମସ୍ୟା ଛିଡା ହୋଇଛି l ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ଷୀରରେ ମିଶ୍ରିତ ଜଳକୁ ଏକ ହାଣ୍ଡିଆ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ସେ କେବଳ କ୍ଷୀର ପିଇବେ ଏବଂ ଜଳ ଯେପରି ରହିବ ସେପରି ରହିବ l ସେହିଭଳି, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ

ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଯାହା କିଛି ଉପଯୋଗୀ, ସେ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ l କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଯଦି କୌଣସି ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ, ତେବେ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l କାରଣ ଏହି ଅଦରକାରୀ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟକ୍ତିର ସମୟ, ମନ ଏବଂ ସବୁକିଛି ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ଜୀବନରେ ଖୁସି ହେବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି l ତେଣୁ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ସୁଖମୟ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ କିଛି କରିବା ଉଚିତ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *