ଘରକୁ ପାରା ଆସୁଥିଲେ ଜାଣନ୍ତୁ ଭୟଙ୍କର ସଂକେତ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ପାରା କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ରହିବା ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ପାରାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା, କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଧର୍ମ ଏବଂ କର୍ମ ସହିତ ଏବଂ କେତେକ ମାନବିକତା ସହିତ ଜଡିତ କରନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ପାରାର ଉପସ୍ଥିତି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦ ଅଟେ |

ପାରାଗୁଡିକ ଶାନ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଅନେକ ଲୋକ ନିୟମିତ ଭାବରେ ପାରାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି | ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ରୂପରେ ପାରା ଆସିଥାନ୍ତି | ଏହାକୁ ଧର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ବୋଲି ଭାବି, ପାରାମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଏହା କରିଥାନ୍ତି | କିଛି ଲୋକ ଘରେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ତିଆରି କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ପାରା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷୀମାନେ ଆସି ଶସ୍ୟ ଖାଇପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପାରାଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିବା କିମ୍ବା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରଯାଏ | ପାରା ର ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ବିପଦ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ରହିବାକୁ ବୁଝାଇଥାଏ |

para
ଲୋକମାନେ ଗହମ, ମକା ଇତ୍ୟାଦି ଶସ୍ୟକୁ ପାରାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଲୋକମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ଏକ ବିପଦକୁ ନିଜ ଆଡକୁ ନେଇଥାନ୍ତି , ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପରି ପାରାମାନେ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ କୀଟପତଙ୍ଗ ଖାଇ ବଞ୍ଚନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ସମ୍ମାନର କାରଣରୁ ଅନେକ ଶସ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି | ଯଦିଓ ଆପଣ ଶସ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ତଥାପି ସେମାନେ ଜୀବିତ ରହିବେ | ଏହି କାରଣରୁ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ପାରାର ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ସେମାନଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି କେବଳ ଆମ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ | କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ କପୋତକୁ ଭୋକରେ ମିଶାଇ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ନ ଦେଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ବଞ୍ଚିପାରିବେ | ଏହା ସେମାନଙ୍କର କ୍ରମାଗତ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ଏକ ରଖିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଘରେ ବସା ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଦିନରାତି ମଣିଷମାନଙ୍କ ସହିତ ରହୁଛନ୍ତି |


ପାରା ମାନଙ୍କ ଵିଟରେ ରହିଥାନ୍ତି ଖତରନାକ ପରଜୀଵି |
ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଗୋଟିଏ ପାରାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୋଜନ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବର୍ଷକୁ 12 କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଟ୍ କରିଥାନ୍ତି | ଏହା ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ବିଟରେ ବିପଜ୍ଜନକ ପରଜୀବୀ ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି, ଯାହା ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷ ଭାବରେ, ଏହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଜମା ଦେଖାଯାଏ | ଏହା ଆରମ୍ଭରେ ଜଣାପଡେ ନାହି , କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାର ବିପଦ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଯଦି ସେମାନେ ତୁମ ଘରେ ଏକ ବସା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ବିପଦ ବଢିଯାଏ |

ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ |
ପାରା ମାରିବା ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଯେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହି ବିଟ ଶୁଖିବା ପରେ ପାଉଡର ହୋଇଯାଏ | ନିଶ୍ୱାସ ନେବାବେଳେ ଏହା ଶରୀରର ଫୁସଫୁସରେ ପହଞ୍ଚେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ବିଟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଘର ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ, ବରଂ ବଗିଚାରେ କିମ୍ବା ଘରଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ | ତେବେ ଏହିପରି ଭାବେ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ପାରା ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *