6

ଲାଗୁ ହେଲା ପ୍ରିପେଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍, ସ୍ମାର୍ଟ ହାଉସ୍ ଏବଂ ଅବଶ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପରେ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମିଟର ପାଇଁ ସମୟ ଆସିଛି | ଏହା ସାରା ଦେଶର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ମାର୍ଚ୍ଚ 2025 ସୁଦ୍ଧା ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ରହିବ | ଅଧିକ ବିବରଣୀ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ, ଆସନ୍ତୁ ମୌଳିକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା: ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର କ’ଣ?

“ପ୍ରି-ପେଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ସୁବିଧା ଦେବ | ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସଂରଚନାରେ ଯଦି ଆପଣ ବିଲ୍ ପୈଠ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବ | ଏହାକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁଥିରେ କାଗଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସଂସ୍ଥାପନ ଚାର୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଗ୍ରାମରେ ଅନେକ ଲୋକେ ବିଦ୍ୟୁତ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିନା ରହିଥା’ନ୍ତି ଏବଂ ବିନା ବିଲ ଦେଇ ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ସେ ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇ ଯାଇଛି ଯିଏ ବିଲ ପୈଠ ନ କରେ ତା’ର ଘରର ବିଦ୍ୟୁତ କାଟି ନିଆଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିଛି , ସେଥିପାଇଁ ନୂଆ ମିଟର ଆସିଛି ଯଦି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରି-ପେଡ୍ ମିଟର ଅଛି, ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ ବି ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ ସେମାନେ ନିଜେ ରିଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ,

ଗ୍ରାହକମାନେ ପ୍ରତିମାସରେ ବିଲ୍ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ତାହା ଚାରିମାସ ପରେ ଏହା ବଢିଯାଏ। ତେଣୁ, ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଦେଇପାରିଵାରୁ ତାଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା କରାଯାଏ | “କେବଳ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେଉଛି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି। ସମସ୍ତ ଡିସ୍କମ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବଦଳାଇବା ଏବଂ ପ୍ରିପେଡ୍ ମିଟର ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ମିଳିଛି ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରିପେଡ୍ ମିଟର ଯାହା ପ୍ରିପେଡ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଯୋଜନା ପରି ଟପ୍ ଅପ୍ ହୋଇପାରିବ | ଗ୍ରାହକମାନେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପରିମାଣ ପାଇଁ କେବଳ ଦେୟ ଦେଇପାରିବେ “ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତରେ କେତେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛି କିମ୍ବା ଅପଚୟ କରୁଛି ତାହାର ବିବରଣୀ ମୋବାଇଲ ଦ୍ଵାରା ପାଇବେ |”

ଲୋକେ ନିଜ ମୋବାଇଲ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସରବରାହକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଘରୋଇ ଉପକରଣର ଦୂରଦୂରାନ୍ତରେ ଅନ୍ କିମ୍ବା ଅଫ୍ କରି ଯତ୍ନ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେଇ ପାରିବେ |

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଯାହା ଡିସେମ୍ବର 2023 ସମୟସୀମା ରହିଛି , ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କୋଠି, ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ସମାନ ସଂଗଠନକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ | ମାର୍ଚ୍ଚ 2025 ସୁଦ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମସ୍ତ ଆବାସିକ ବିଲ୍ଡିଂକୁ ଯୋଗା ଯୋଗ ହେବ ।
ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *