12

ପୂଜା ସମୟରେ କାହିଁକି ଓଢ଼ଣା ଦିଆଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ୫ଟି କାରଣ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି କାରଣ ହେତୁ ପୂଜା ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢ଼ଣା ଦିଆଯାଏ , ଏହା କେବଳ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢ଼ଣା ଦେଵାର କାରଣ: ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବାର ପରମ୍ପରା ଚାଲିଆସୁଛି | ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ସର୍ବଦା ଏକ ସାଢି କିମ୍ବା ଡୁପଟା ସହିତ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାନ୍ତି | ଯଦିଓ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା ସମ୍ମାନର ସୂଚକ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ପୂଜା ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା କେବଳ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ |

puja thali

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ସମେତ ଶିଖ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମରେ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ପୂଜାରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା କାହିଁକି ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିଵା

ପୂଜାରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢ଼ଣା ଦେଵାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ |
କୁହାଯାଏ ଯେ ପୂଜା ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ଘୋଡାଇଵା ଦ୍ଵାରା ମନ ଅସ୍ଥିର ହୁଏ ନାହିଁ ମନ ବିଚଳିତ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ପୂରା ଧ୍ୟାନ ପୂଜାପାଠ ଉପରେ ରହିଥାଏ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭକ୍ତମାନେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି | ଯେପରି ଆମେ ବଡ଼ ଗୁରୁଜନମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରୁ, ସେହିଭଳି ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି | ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

puja 1
ମୁଣ୍ଡକୁ ଘୋଡାଇବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଉପାସନାରେ କଳା ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ଅଟେ। ଆମର କେଶ ମଧ୍ୟ କଳା, ତେଣୁ ପୂଜା ସମୟରେ ନକାରାତ୍ମକତାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ନିୟମ ଅଛି | ତେଣୁ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ, ପୁରୁଷମାନେ ପୂଜାରେ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଯଥାଏ | କାରଣ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର କେଶ ଝଡ଼ିବା ଏବଂ ଡେଡ୍ରପ ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ |

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପୂଜାପାଠରେ କେଶ ଝଡ଼ିବା କିମ୍ବା ଡେନଡ୍ରପ ଯୋଗୁଁ ଭଗଵାନ ଅଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଯାନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ପୂଜାରେ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବାକୁ କୁହାଯାଏ | ପୂଜାରେ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା ପଛରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ଏହି କିମ୍ବଦନ୍ତୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅନୁଯାୟୀ, ନାୟାକସ୍, ଉପନୟାକସ୍ ଏବଂ ଭିଲେନ୍ମାନେ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ | ଧିରେ ଧିରେ, ଏହି ପରମ୍ପରା ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଉପାସନା ସମୟରେ ଏବଂ ବଡ଼ ଗୁରୁଜନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ହେଲା | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *