10

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ଜଳ ଅର୍ପଣ ସମୟରେ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ତ୍ର, ଭାଗ୍ୟ ଵଦଳିଯିଵ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ କଳିଯୁଗର ସାକ୍ଷାତ ଦେଵତା ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ , ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ରାଜା। ସେ ମଧ୍ୟ ମାନବିକ ସମ୍ମାନର ଏକ କାରଣ |ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କୁଣ୍ଡଳୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେଵ ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତି , ସେମାନେ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯାହାର ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅପ୍ରାକୃତିକ, ତେବେ ସେହି ଲୋକମାନେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାଶିଫଳର ସମସ୍ତ ତ୍ରୁଟି ଦୂର ହୁଏ | ସେହି ସମୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଧନୀ ହୋଇଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ କିଛି ତ୍ରୁଟି ହୁଏ, ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଶେଷ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିବେ | ଯାହାଫଳରେ ତୁମେ ସହଜରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରିବ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଦେବା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିଶେଷ ନିୟମ |

ବ୍ରହ୍ମମୁହୂର୍ତ ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ସକାଳ 08 ଟା ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ |ସବୁବେଳେ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ପାଣି ଦିଅ | ଇସ୍ପାତ, ଲୁହା, ଆଲୁମିନିୟମ ବାସନରୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରିବାବେଳେ ସର୍ବଦା ପୂର୍ବ ଆଡକୁ ମୁହଁ ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁକୁ ଯେକୌଣସି ଦିଗରେ ରଖି ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଶୁଭ ନୁହେଁ |
ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବାବେଳେ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର କୈାଣସି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ |

sun 1

ଓମ୍ ଭାସ୍କରାୟ ନମ୍ଃ |
ଓମ୍ ଆଦିତ୍ୟାଃ ନମ୍ଃ |
ଓମ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟାଃ ନମ୍ଃ
ଏଗୁଡିକ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କର ବିଶେଷ ମନ୍ତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

puja 1

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ, ତୁମ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଠିଆ ହୋଇଛି ସେଠାରେ ସ ଠିଆ ହେବା ସମୟରେ ତିନିଥର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କର | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବାବେଳେ, ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ପାଦକୁ ଛୁଇଁବ ନାହିଁ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଏକ ପାତ୍ରକୁ ଭୂମିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଆପଣ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ | ତା’ପରେ ସେହି ଜଳକୁ ଉଦ୍ଭିଦରେ ଢାଳନ୍ତୁ | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଟିକିଏ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ଜଳକୁ 11 ଥର ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ | ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ପାଣିରେ ମିଶ୍ରି , କୁମକୁମ୍ ଲାଲ ଫୁଲ ରଖିବା ଜରୁରୀ |

ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମଧୁର ଜଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ଅଟେ | ସେହି ସମୟରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବାବେଳେ, ହାତକୁ ସର୍ବଦା ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏହିପରି, ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଉପକାର ଆଣିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଜଳ ଦିଆଯାଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ ସିଧା ଭୂମିରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା କରିବା ଭଲ ନୁହେଁ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *