4

ଏହି ଵ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ ହୃଦଘାତ |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଜିକାଲି ଦୁନିଆରେ ହୃଦଘାତର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କେତେକ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ | ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି | ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରତିବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ହୃଦରୋଗର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ, ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଆଗରୁ କୌଣସି ସୂଚନା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏହା ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ? ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତ ପ୍ରକାର ଏବଂ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିବିଡ ଭାବରେ ଜଡିତ | ସମସ୍ତଙ୍କର ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଲଗା ଅଟେ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକ ହୃଦଘାତର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ତାହା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା ପାଇଁ ABO ରକ୍ତ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ।

ABO ରକ୍ତ ପ୍ରଣାଳୀ କ’ଣ?
ABO ସିଷ୍ଟମ ଅଧୀନରେ ରକ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ | ରକ୍ତରେ A ଏବଂ B ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ସର ଉପସ୍ଥିତି କିମ୍ବା ଅନୁପସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ରକ୍ତକୁ ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ A, B, AB କିମ୍ବା O ଅଛି କି ନାହିଁ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ A, B ଏବଂ O ପ୍ରଥମେ 1901 ମସିହାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଇମ୍ୟୁନୋଲୋଜିଷ୍ଟ କାର୍ଲ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଷ୍ଟାଇନର୍ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା |

heart 1
ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସକରାତ୍ମକ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକାରେ ପ୍ରୋଟିନର ଉପସ୍ଥିତି କିମ୍ବା ଅନୁପସ୍ଥିତିରୁ ଆସିଥାଏ | ଯଦି ତୁମର ରକ୍ତରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ ତେବେ ତୁମେ Rh ପଜିଟିଭ୍, ନଚେତ୍ ତୁମେ Rh ନକାରାତ୍ମକ | ହେ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଦାତା କୁହାଯାଏ | ଏଥି ସହିତ, ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଏବି ଥିବା ଲୋକମାନେ ଦୁନିଆର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ତ ନେଇପାରିବେ |

2020 ରେ ଆମେରିକୀୟ ହାର୍ଟ ଆସୋସିଏସନ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ A ଏବଂ B ର ଲୋକମାନଙ୍କର ଥ୍ରୋମ୍ବୋମ୍ବୋଲିକ୍ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ | , ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍ A ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ A ରେ ହାଇପରଲିପାଇଡେମିଆ, ଆଥେରୋସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍ ଏବଂ ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ବି ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହୃଦଘାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି ବିପଦ ଅଧିକ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

blood
ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ, ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ A ଥିବା ଲୋକମାନେ ହୃଦଘାତ, ନିଦ୍ରା ଆପ୍ନିଆ, ଆଥେରୋସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍, ହାଇପରଲିପାଇଡେମିଆ, ଆଟୋପିରେ ଅଧିକ ପ୍ରବୃତ୍ତ ହୁଅନ୍ତି | ଥ୍ରୋମ୍ବୋମ୍ବୋଲିକ୍ ରୋଗ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା  blood ସହିତ, ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍ B ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ହୃଦ୍‌ଘାତର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ଥାଏ |

ଏହା କାହିଁକି ଘଟେ?
ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ୱିଲିବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟରର ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଏକ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧୁଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ଥ୍ରୋମ୍ବୋଟିକ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ଅଣ- O ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଥିବା ଲୋକଙ୍କର ଅଧିକ ପରିମାଣର ଅଣ-ୱିଲବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ହେତୁ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ O ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ହୋଇନଥାଏ |

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଅଣ-ରକ୍ତ ​​ଗୋଷ୍ଠୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପେଟରେ ପାକସ୍ଥଳୀ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ O ରକ୍ତହୀନ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କଠାରେ O ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ, ଏବଂ ଏହି ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖରାପ ଏବଂ ବୟସ ସୀମା ବହୁତ କମ୍ ଥାଏ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |
ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *