ହଳଦୀ ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀରର ଚମତ୍କାରି ଫାଇଦା – ପୁରୁଷ ପାଇଁ ରାମଵାଣ ଫାଇଦା |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ପିଲାଦିନରୁ ବଡ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ମାଆ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟାରେ ହଳଦି ମିଶା କ୍ଷୀର ଦେଇଥାନ୍ତି | ଯଦି କୈାଣସି ଆଘାତ ହୁଏ ତେବେ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର, ଥଣ୍ଡା ହେଲେ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର, ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ହଜମ ହେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଲେ ମାଆ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର ଦିଅନ୍ତି |

ଶୀତଦିନେ, କେତେକ ଘର ପିଲାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର ପିଇଥା’ନ୍ତି | ହଳଦୀରେ ଅସଂଖ୍ୟ ଲାଭ ଅଛି | ଯେହେତୁ ଏହା ଉଦାସୀନତା ସହିତ ଲଢିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏଥି ସହିତ, ଏହା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଭଳି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣରେ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ସେହି ସମୟରେ, କ୍ଷୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ, ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ |

milk 1

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ :-
ପ୍ରାୟତଃ କୁହାଯାଏ ଯେ ହଳଦୀ ର ପ୍ରଭାବ ଗରମ, ତେଣୁ ଶୀତଦିନେ ଏହାକୁ ପିଇବା ଠିକ୍ | କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଆଦୈ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ବିଶେଷଜ୍ଞ ଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର ପିଇପାରିଵ | ଏହା ଶରୀରରେ ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଶୀତଦିନେ ସମାନ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ | ଯଦିଓ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କିଛି ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା କ୍ଷତି ଘଟାଇବ | ତେଣୁ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ହେଉ କି ଶୀତ, ହଳଦି କ୍ଷୀରର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |

ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ :-
ହଳଦୀରେ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଡେପ୍ରେସାଣ୍ଟ ଗୁଣ ରହିଛି | ତେଣୁ, ଯଦି ହଳଦିଆ କ୍ଷୀର ଆଘାତ କିମ୍ବା ଚାପ ସମୟରେ ମଦ୍ୟପାନ କରେ, ତେବେ ଏହା ଆସାମକୁ ଦେଇଥାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ॥
ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *