9

୧୬ମେ ରେ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଉଲ୍ଲେଖଅଛି ଯେ କି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅଛି। ପ୍ରଥମ ସମୁଦାୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ମେ 16 ରେ ଘଟୁଛି | ଭାରତରେ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ଵାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅପ୍ରାକୃତିକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ନିଷେଧ | ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସର୍ବଦା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀର ଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପଡ଼େ, ଏହାକୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କୁହାଯାଏ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟ, ସୁଟାକ୍ ଅବଧି ଏବଂ ଭାରତରେ ତାରିଖ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ଭାରତର ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ, 16 ମଇ 2022 ସୋମବାର ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସକାଳ 08:59 ରୁ 10:23 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। ଏହା ସମୁଦାୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ | ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଦୃଶ୍ୟ ଭାରତରେ ଶୂନ୍ୟ ହେବ, ତେଣୁ ଏହା ଏଠାରେ ସୂଚକ କାଳକୁ ନେବ ନାହିଁ |

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କେଉଁଠାରେ ଦେଖାଯିବ:-
ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହାର ସୂତକ ଅବଧି ଏଠାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ୟୁରୋପ, ଆଫ୍ରିକା, ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା, ଉତ୍ତର ଆମେରିକାର ଅନେକ ଅଂଶ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ |

ଦ୍ୱିତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କେବେ ହେବ?
ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ନଭେମ୍ବର 8, 2022 ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହେବ। ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ତେଣୁ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଧାର୍ମିକ ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ସୂତାକ ଭାରତରେ ବୈଧ ହେବ। ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *