5

ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ଏହି ଉପାୟଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ, ଜୀବନର ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ଦୂର ହୋଇଯିବ l

NEWS

ଏଥର ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଏପ୍ରିଲ 2022 ରେ, ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ହନୁମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ପଡୁଛି | ଯଦିଓ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କ ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ପୂଜା କରିବା ଏକ ଭିନ୍ନ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଏହି ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଥର ଏହି ବିଶେଷ ଉତ୍ସବ ଶନିବାର ଦିନ ପଡୁଛି |

ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ପୂଜା କରାଯାଏ | କିଛି ଲୋକ ଏହି ଦିନ କରନ୍ତି, ଆଉ କେତେକ ଦିନସାରା ଉପବାସ କରି ହନୁମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ସେହି ଦେବତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଯେଉଁମାନେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ରଖନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ଏହି ବିଶେଷ ଉତ୍ସବରେ, ଆପଣ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଅସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିପାରିବେ |

hanuman

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହନୁମାନଙ୍କର ଉପାସନା ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ଜାଣନ୍ତୁ | ଏହି ଉପାୟଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ପରି ଏକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ଘିଅରେ ଏକ ଚାମଚ ଗୁଣ୍ଡ ଭିଜାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏକ କାଗଜରେ ସ୍ୱସ୍ତିକ ଚିହ୍ନ ତିଆରି କରନ୍ତୁ | ଏହି ସ୍ୱସ୍ତିକକୁ ବଜରଙ୍ଗବାଲିର ହୃଦୟରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ନିରାପଦରେ ରଖନ୍ତୁ |

hanumann2

କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରତିକାର ଅର୍ଥର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିପାରିବ | ଝିଅମାନେ, ଯେଉଁମାନେ ବିବାହରେ ବିଳମ୍ବ କରିବା ପରି ବାଧାବିଘ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି, ଏକ ଚାମଚ ସିନ୍ଦୁର ନେଇ ଏହାକୁ ହନୁମାନଙ୍କ ପାଦରେ ରଖନ୍ତୁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରତିକାର ଶୀଘ୍ର ବିବାହର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ, ଜଡିତ ପ୍ରତିକାରକୁ କରନ୍ତୁ |

ଏଥିପାଇଁ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ କିଛି ଗୁଣ୍ଡ ନେଇ ସେଥିରେ ସୋରିଷ ତେଲ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏହାର ତିଲକକୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଦେହରେ ଲଗାଇବା ପରେ, ଘରର ସମସ୍ତ କୋଠରୀଗୁଡ଼ିକର ଫାଟକ ନିକଟରେ ଏକ ସ୍ୱସ୍ତିକ ତିଆରି କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଚାକିରି ପାଇବା କିମ୍ବା ଚାକିରିରେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ହନୁମାନଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀକୁ ଆସିବା ଉଚିତ୍ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ | ବାସ୍ତବରେ, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିନ୍ଦୁର ଅତି ପ୍ରିୟ ଏବଂ ଉପାସନାରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ତାଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *