6

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ କ୍ରୋଧିତ ହେବେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ l

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲକୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା କଲେ ଘରେ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉପବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

କାରଣ ଏକ ଛୋଟ ଭୁଲ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରିପାରେ | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି କାମ କେବେବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘର ସଫା କରିବା ସମୟରେ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ବାହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଏପରିକି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘରେ ଝାଡୁ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି ଦିନରେ ଝାଡୁ କଲେ ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ |

laxmi
ଯଦି ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉପବାସ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହି ଦିନ କିଛି ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କେବଳ ହଳଦିଆ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ଯେପରିକି ଡାଲି ଇତ୍ୟାଦି ଏହି ଦିନ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶ କାଟିବା କିମ୍ବା ଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି ଦିନ ସାବୁନ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ପୁରୁଷ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶ ନକାଟିବା ଉଚିତ୍ | ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜାରେ ସୋରିଷ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

କେବଳ ଦେଶୀ ଘିଅ ସହିତ ଦୀପର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ, ଏହା ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରେ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୂଜା କରିସାରିଲା ପରେ କଦଳୀ ଗଛକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ଧନ୍ୟବାଦ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *