9

ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି 7 ଟି ଜିନିଷ ଦେଖନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସିବ ଉନ୍ନତି l

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲକୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର 18 ମହା ପୁରାଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ମାନବ ଜୀବନ ଉନ୍ନତ ହୋଇପାରିବ | ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଏପରି କିଛି ପଦ୍ଧତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାକି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ନେଇଯାଏ, ତା’ହେଲେ ସେ ସମଗ୍ର ଜୀବନ ଖୁସିରେ ବିତାଇଥାଏ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଗୁଣ ପାଇଥାଏ |

ଭୋପାଳର ବାସିନ୍ଦା ପଣ୍ଡିତ ହିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଶର୍ମା ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରିବ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗାଇ ମା ଭାବରେ ପରିଚିତ ଗାଇର କ୍ଷୀର ମଣିଷ ପାଇଁ ଅମୃତ ପରି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ଗୋଟିଏ ଗାଇର କ୍ଷୀରକୁ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦେଖେ ସେ ଅନେକ ଗୁଣ ହାସଲ କରନ୍ତି | ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏକ ଗାଇକୁ ଭୂମିରେ ଘସୁଥିବାର ଦେଖିଛନ୍ତି | ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଇକୁ ଏହିପରି ଭୂମିରେ ଘଷୁଥିବାର ଦେଖନ୍ତି ସେ ଗୁଣର ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥାନ୍ତି |

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ, ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରେ ଗାଇ ରହିବା ପାଇଁ ଘର ନିର୍ମାଣ କରି ଗାଇର ସେବା କରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଆଜିର ଯୁଗରେ, ଆମ ଘରେ ଗାଇ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ | ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗାଇ ନିର୍ମାଣ କରି ଗାଇର ସେବା କରନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଆସିଥାଏ | ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗାର ପାଦ ଦେଖିବା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପରି ଅଟେ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଗାଇର ପାଦ ଛୁଇଁଥାଉ | ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ଗାଇର ପନ୍ହାକୁ ଦେଖେ ସେ ଗୁଣ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥାଏ |

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୂଜା ସମୟରେ ଗାଇ ମୂତ୍ର ଶୁଦ୍ଧତା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ମଧ୍ୟ ଗାଇ ପରିସ୍ରାକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗାଇର ପରିସ୍ରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ପବିତ୍ର ଏବଂ ଯଦିଓ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଇର ପରିସ୍ରା ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଆନ୍ତି | ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଗାଇର ଗୋବର ଘରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣକୁ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ସେଥିରୁ ନିର୍ମିତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପାସନା ତଥା ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା | ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଗାଇ ଘର ସାମ୍ନାରେ ହଗେ ତେବେ ତାହା ସେହି ଘର ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ସଙ୍କେତ ଅଟେ।

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ, ସମଗ୍ର ମାନବ ଜାତି କୃଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ | ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଏହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ଷେତରେ ଏକ ପାଚିଲା ଫସଲ ବଢୁଥିବାର ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁଣ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମନ ଶାନ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ | ଏହି ପୋଷ୍ଟଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ଧନ୍ୟବାଦ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *