ଝାଡୁ କୁ ଏହି ଦିଗରେ ରଖିବା ମାତ୍ରେ ଘରେ ହୋଇଥାଏ ଧନର ବର୍ଷା |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଝାଡୁକୁ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ବସ୍ତୁ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ସଫା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଅନେକ ଥର, ଘର ସଫା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରଣାକୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଘରର ଅଦରକାରୀ କୋଣରେ ଫୋପାଡି ଦିଆଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଵାସ୍ତୁ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଵାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଝାଡୁକୁ ଏକ ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ସହିତ ଏହାକୁ ଵାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ରୂପ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି | ସଫେଇ କରିବା ପରେ, ଯଦି ଏହାକୁ ଏହିପରି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଘରେ ଧନସମ୍ପଦ କଦାପି ହ୍ରାସ ହୁଏ ନାହିଁ | ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସବୁବେଳେ ଘରେ ରୁହନ୍ତି | ଘର ଭିତରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂର ହୁଏ | ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଘରେ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଘରେ ଗୋଟିଏ ଝାଡୁନ୍ତ ରଖାଯାଏ |

ପୁରୁଣା ବରଫକୁ ବଦଳାନ୍ତୁ |
ଯଦି ଘର ଭିତରେ ଥିବା ଝାଡୁ ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗିଯାଏ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ବଦଳାନ୍ତୁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏକ ଭଙ୍ଗା ଝାଡୁ କିମ୍ବା ପୁରୁଣା ଝାଡୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଘରେ ରହିବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥାଏ |

jhaduu

ଝାଡୁରେ ଗୋଡ଼ ବଜାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ :-
ଯେହେତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥିଲୁ ଯେ ଝାଡୁକୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି | ଠିକ୍ ସେହିପରି, ସବୁବେଳେ ଝାଡୁକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅ | ଝାଡୁକୁ କଦାପି ଗୋଡ଼ ମାରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହାକୁ ପରୋକ୍ଷରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅପମାନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି |

ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଘରେ ଝାଡୁ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
ଯଦି ସମ୍ଭବ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଫା କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଘରକୁ ସଫା କଲେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଫା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥାଏ, ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ଘରୁ ଅଳିଆ କିମ୍ବା ମାଟି ବାହାରକୁ ପକାନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ , ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଘରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

ଝାଡୁ ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସତର୍କତା ଜାଣ :-

ଵାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭୁଲକୁ କେବେ ବି ଝାଡୁକୁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିଗରେ ଗୋଟିଏ ଝାଡୁ ରଖିବା ଘରକୁ ଟଙ୍କା ଧନ ନଥାଏ |

ଝାଡୁ ସର୍ବଦା ଦକ୍ଷିଣ କିମ୍ବା ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ରଖିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଏଥିପାଇଁ ଝାଡୁକୂ କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ କିମ୍ବା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

laxmi

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଝାଡୁକୁ ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁଚାଇ ରଖ |

ଭୁଲକୁ ମଧ୍ୟ ଶୋଇବା ଘର ଝାଡୁ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ରୋଷେଇ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଝାଡୁ ରଖିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ |

ଘରେ ଥିବା ଅତିଥିମାନଙ୍କ ଆଖି ଆପଣଙ୍କ ଝାଡୁ ଉପରେ ପଡ଼ିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ପରିବାରର କୈାଣସି ସଦସ୍ୟ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ଏହା ଘର ସଫା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ |

ସବୁବେଳେ ଝାଡୁକୁ ଶୋଇ ରଖିଵା ଉଚିତ୍ | ଏହାକୁ ଛିଡା କରି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *