jadu

ଯାଦୁ କାଛୁ କୁଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ଘରୋଇ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉପାୟ,୨ଦିନରେ ସବୁ ଭଲହେବ |

HEALTH

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ ବନ୍ଧୁଗଣ, ଯାଦୁ କାଛୁ କୁଣ୍ଡିଆ ହେଲେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ଭୋଗିବାକୁ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ତିନୋଟି ରୋଗ ଫଙ୍ଗଲ ଈଂଫେସନ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ। ବେଳେବେଳେ ଯାଦୁ ଯୋଗୁଁ କୁଣ୍ଡାଇ ହୋଇଥାଏ। ଶୀତ କିମ୍ବା ମୌସୁମୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଋତୁରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ରିଙ୍ଗୱର୍ମ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ପାଦ, ବେକ କିମ୍ବା ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଂଶରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ହୋଇପାରେ। ଅଧିକାଂଶ କାଖ ଏବଂ ଜଙ୍ଘ ତଳେ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ନାଲି କିମ୍ବା ହାଲୁକା ବାଦାମୀ।ଯାହା ଗୋଲାକାର ଆକାରରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ କୁଣ୍ଡାଇ ସେହି ହାତ କୁ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇ ଦେବେ ତେବେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ। ଆଜି ଆମେ ଏହାର ନିରାକରଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

kachu

ରିଙ୍ଗୱର୍ମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିମ୍ ପତ୍ର ଏବଂ ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହା କୁଣ୍ଡେଇରୁ ମୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ନିମ୍ବ ପତ୍ରକୁ ଭିଜାଇ ଦହିରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ବିଶଲ୍ୟ କରଣୀ ଫୁଲରେ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି। ବିଶଲ୍ୟକରଣୀ ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ 2-3 ଥର ଲଗାନ୍ତୁ ଆପଣ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖିବେ ।

ଯାଦୁ, କାଛୁ ରେ ହଳଦୀ ନିମ୍ବ ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇବା ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଦିନରେ ଥରେ ଏବଂ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ।ଗରମ ପାଣିରେ ଏହି ସ୍ଥାନ କୁ ଧୋଇ ସଫା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ରିଙ୍ଗୱର୍ମରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।ଆପଣ ନିମ୍ବ ଗଛ ଛେଲି ପାଣି ର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରି ପାରିବେ।ଏହା ରିଙ୍ଗୱର୍ମକୁ ଭଲ କରିଥାଏ।

kachuu
ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *