10

ରାହୁ କେତୁଙ୍କ ପ୍ରକୋପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାର ଉପାୟ |

RASIPHALA

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ରାହୁ-କେତୁ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଓଲଟା ଗତି କରିଥାନ୍ତି | ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ ଦାନଵ ଶରୀରର ଦୁଇଟି ଅଙ୍ଗ ଅଟେ | ରାହୁ ଦାନଵ ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ କେତୁ ହେଉଛି ପାଦ | ଏହା ସହ ଜଡିତ କାହାଣୀ ପୁରାଣ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ପଢାଯାଏ | ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ ରୁହନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ରାଜାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭିକାରୀ କରିଦେଇନ୍ତି | ରାହୁ-କେତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିକାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କିଛି କଥା ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ…

ରାହୁ-କେଟୁଙ୍କ କାହାଣୀ ସମୁଦ୍ରର ମନ୍ଥନ ସହିତ ଜଡିତ |
ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଦୈତ୍ୟ ଗଣ ଏବଂ ଦାନଵ ମିଶି ସମୁଦ୍ରକୁ ମନ୍ଥନ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଅନେକ ରତ୍ନ ବାହାରିଲା, ଯାହା ଦୈତ୍ୟ ଏବଂ ଦାନଵଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଗ ହୋଇଗଲା | ଶେଷରେ, ଭଗବାନ ଧନଭନ୍ତରୀ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ସହିତ ବାହାରକୁ ଆସିଲେ | ଅମୃତଭଣ୍ଡା ପାଇବା ପାଇଁ ଦୈତ୍ୟ ଏବଂ ଦାନଵଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା, କାରଣ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ପିଇ ସମସ୍ତେ ଅମର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ | ତା’ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ମୋହିନୀ ଭାବରେ ଅବତାରିତ ହେଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ଦଳକୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ଏହା ଥିଲା ଯେ, ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁ ମୋହିନୀ ରୂପରେ କେବଳ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଦେଉଥିଲେ ଏବଂ ଭୂତମାନଙ୍କୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଦେବା ପାଇଁ ବାହାନା କରୁଥିଲେ | ସୈରଭାନୁ ନାମକ ଏକ ଦାନଵ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ତାର ରୂପ ବଦଳାଇ ଦେବତାମାନଙ୍କ ସହିତ ବସିଲା |


ବିଷ୍ଣୁ ମୋହିନୀ ରୂପରେ ତାଙ୍କୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଦେବା ମାତ୍ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ | ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ଚକ୍ର ସହିତ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ପିଇଥିବାରୁ ଦାନଵ ମରି ନଥିଲା। ସେହି ରାକ୍ଷସର ମୁଣ୍ଡକୁ ରାହୁ କୁହାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ଟ୍ରଙ୍କ୍ କେତୁ ଥିଲା | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଗ୍ରହ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ ମାନବ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରନ୍ତି ଏବଂ ରାଶିଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ଶୁଭ ଏବଂ ଅଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦିଅନ୍ତି |

ରାହୁ ରୁ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିକାର |
1. ପ୍ରଭୁ କାଲଭୈରଵଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ରାହୁଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଦୋସକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରଭୁ କାଲଭୈରଵଙ୍କୁ ମଦିରା ଏବଂ ଦହିଵଡେ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |
ଯଦି ଆପଣ ରାହୁ ଦୋସ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଦୈନିକ ରାହୁ ମନ୍ତ୍ର ଓମ୍ ଭ୍ରାମ ଭ୍ରାଇନ୍ ଭ୍ରୁନ୍ ସାହା ରାହେବ ନାମ | ଜପ କର | ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ମଧ୍ୟ ରାହୁ ଦୋସଙ୍କଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେଇଥାଏ |
3. ରାହୁ ସହିତ ଜଡିତ ଦୋସକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ କୁଶ ସହିତ ଗାଧୋଇବା (ଏକ ପ୍ରକାର ଘାସ, ଯାହା ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ) ମଧ୍ୟ ରାହୁ ଦୋସ ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

କେତୁ ଠାରୁ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିକାର |
1. ଯଦି କେତୁ ଅପ୍ରୀତିକର ଫଳାଫଳ ଦେଉଛି, ତେବେ ଏକ କଳା ରଙ୍ଗର ଗାଈ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇପାରିବ | ଯଦି ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ କଳା ଗାଈକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଦ୍ଵାରା କେତୁର ଖରାପ ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ |
2. କେତୁ ଗ୍ରହର ଖରାପ ପ୍ରଭାବରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗରିବ, ଅସହାୟ, ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ, ଟଙ୍କା ଇତ୍ୟାଦି ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଭୁଲିରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଅପମାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |
3. ଏହି ଗ୍ରହ ସହିତ ଜଡିତ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଫଳାଫଳଗୁଡିକ କେତୁଙ୍କ ବିଜ ମନ୍ତ୍ର ‘ଓମ୍ କେତୁଭେ ନମ୍ଃ ଜପ କରି ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ |
4. ପ୍ରତି ବୁଧବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ଏବଂ ଗଣପତି ଅଥର୍ବଶୀର ପାଠ କରିବା ମଧ୍ୟ କେତୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ |
5. ପରିବାରର ଗୁରୁଜନଙ୍କୁ ସେବା କରି କେତୁ ଗ୍ରହକୁ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ |ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *