2

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଏହି ୫ଟି କଥା ଆପଣଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟରୁ କରିବ ମୁକ୍ତ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଏହି ୫ ଟି ଘଟଣା ଘରେ ଘଟୁଛି ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ, ଏହା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ଲକ୍ଷଣ ଦେଇଥାଏ
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ରାଜନୀତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିର ପିତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବାସ୍ତୁ ଜୀବନ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନୀତି ମଧ୍ୟ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିଥାଏ | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆଙ୍କ ନୀତି ଅନୁସରଣ କରି ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସରଳ ଏବଂ ସହଜ କରିପାରିବେ | ସେହି ସମୟରେ, ଆଗାମୀ ଅସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଝିବା ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରେ | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆଙ୍କ ନୈତିକତା ଅନୁଯାୟୀ, ଖରାପ ସମୟ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ହୃଦୟଙ୍ଗମ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଯଦି ଆମେ ଘରେ କିମ୍ବା ଆଖପାଖରେ ଘଟୁଥିବା କିଛି ଘଟଣାକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଆମେ ଖରାପ ସମୟର ଏକ ସଙ୍କେତ ପାଇପାରିବା | ନୈତିକତା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହିପରି ୫ଟି ସଙ୍କେତ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହା ପରିବାର ଉପରେ ଆସୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟକୁ ସୂଚାଇଥାଏ |

୧. ଘରେ ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ଶୁଖିବା |
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ଥିବା ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ, ଏହା ଶୁଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଏହା ଏକ ସୁଖିଵା ଦ୍ଵାରା ପରିବାରରେ ସଙ୍କେତ ଆସିଥାଏ | ଯଦି ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ବୁଝନ୍ତ ଯେ ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି |

TULASI
୨. ଗ୍ଲାସର ବାରମ୍ବାର ଭାଙ୍ଗିବା |
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କାଚ ଭାଙ୍ଗିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ, ଏହା କୌଣସି ପରିବାର ପାଇଁ ଭଲ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଘରେ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିଯାଏ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଲାଗିଲା |

୪. ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅପମାନ |
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆର ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ଘରେ ବୟସ୍କ ଲୋକମାନେ ଅପମାନିତ ହୁଅନ୍ତି, ସେ ଘରେ ନା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନା ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ରହେ ନାହିଁ | ପ୍ରାଚୀନମାନେ କେବଳ ଆମକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ଅଭାବୀ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଘୃଣା କରି, ସେମାନେ ଖରାପ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟା ଆସୁଥାଏ |

tulasi
୫. ଘରେ ଝଗଡା ହେବା |
ଝଗଡା କେବେ ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରରେ ବାରମ୍ବାର ଝଗଡା ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଏକ ଭଲ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ, କାରଣ ଯେଉଁଠାରେ ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ | ଏପରି ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସତ୍ତ୍ଵେ ବିଫଳତାର ସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ |

୫. ନିୟମିତ ପୂଜା |
ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଶାନ୍ତି, ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଉପାସନା ଆବଶ୍ୟକ, ଏହାଦ୍ୱାରା ଘରେ ଶୁଦ୍ଧତା ଦେଖାଯାଏ | ଏହା ସହିତ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ଏପରି ଘରେ ରହିଥାଏ | ସେହି ସମୟରେ, ନକାରାତ୍ମକତା ପରିବାରରେ ରହିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ପୂଜାପାଠ ନଥାଏ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *