ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପାଦ ପକାନ୍ତି ନାହିଁ |

NEWS

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ସମସ୍ତେ କେବଳ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଢାଳି ହୋଇ ଯାଉ | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମାଁ ଧନର ଦେବୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି , ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମା’ଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ ହେତୁ ଟଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଜୀବନରେ ରହିଥାଏ |ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏ କଥା ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେବୀ ମାଁ ଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି ମରାଯାଇଛି , ଏହି ଏମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନ ସବୁ ଘରେ କରାଯାଇଥାଏ , ଏମିତିରେ ଶାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେଉଁ ଘରେ ମହିଳାଙ୍କ ଇଜ୍ଜତ କରାଯାଇଥାଏ , ତେବେ ସେଠାରେ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ସଦାବେଳେ ରହିଥାଏ , ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଚୁର ଧନ ମିଳିଥାଏ , ଯେଉଁ ଘରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ତିରସ୍କାର କରାଯାଏ ବା ଅସମ୍ମାନ କରାଯାଇଥାଏ ସେହି ଘରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବେବି ଵାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ,

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହିପରି ଲୋକ ଉପରେ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ସବୁବେଳେ ପଡିରହିଥାଏ, ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିଜେ ଇନ୍ଦ୍ରଦେବଙ୍କୁ କହିଥିଲେ , ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି କିଏ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାତାର କୃପା ରହିଥାଏ |

laxmi
ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଏହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସନାତନ ଧର୍ମରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ଅଛି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସ୍ୱର୍ଗର ରାଜା ଇନ୍ଦ୍ରଦେବଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଧନୀ ଲୋକ ସବୁବେଳେ କାହିଁକି ଧନୀ ହୁଏ ଓ ଗରିବ ଲୋକ କାହିଁକି ଗରିବ ହୁଏ ,

ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସହିତ ଯାହା ଘଟେ, ତାହା ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ | ଦେବୀ କୁହନ୍ତି, ଯିଏ ମୋତେ ପୂଜା କରେ, ତାଙ୍କର ଭାବନା ସତ୍ୟ ଏବଂ ନିର୍ମଳ ହେବା ଉଚିତ୍ | ସମ୍ମାନ ବିନା ପୂଜା କେବେ ସଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ,

laxmi1
ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ଅଶାନ୍ତି ରହେ ସେ ଘରେ ମୁଁ କୈଵେ ରହେ ନାହିଁ | ତେଣୁ ସେହି ଘରର ଲୋକମାନେ ଯେଉଁଠାରେ ଖାଦ୍ୟ ବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅପମାନ କରନ୍ତି , ସେମାନେ ମୋର ଅନୁଗ୍ରହ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ଯେ ଘରେ କେବେ କଳହ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ,
ଯେଉଁ ଘରେ ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନେ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନିତ ହୁଅନ୍ତି | ସଦସ୍ୟମାନେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ କଳହ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେଠାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଵାସ କରିଥାନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦେବୀଙ୍କ କୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୂରା ଭକ୍ତି ସହିତ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍, ଏହା ସହିତ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ କୈାଣସି ପ୍ରକାର ବିବାଦ, ଅସୁବିଧା, ଝଗଡା , ଘରେ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *