5

ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍ କୁ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଠିକ଼, ଇନୋ ପରି କାମ କରିବା ଏହି ଉପଚାର |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁନାହୁଁ ଯେ ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପେଟ ଫୁଲିଯାଏ | ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ,

ଯଦିଓ କୈାଣସି ଋତୁରେ ଏହି ଫୁଲା କମ ହୋଇଥାଏ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ | ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ ଅନେକ ଭଜା ଏବଂ ତେଲ ଜିନିଷ ଖାଇଥାଉ, ଯାହା ପେଟକୁ ଗ୍ୟାସ୍ କରିଥାଏ, କାରଣ ଏହି ଖାଦ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ପେଟରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଶୋଷିତ ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ ଫୁଲିବା କାରଣରୁ ପେଟରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ,

ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍ ସମୟରେ ଏହି ଘରୋଇ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ :-
ଯେତେବେଳେ ପେଟ ଫୁଲିଯାଏ, ତୁମର ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ଯଦି ପେଟ ବିରକ୍ତ ହୁଏ ତେବେ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଘରୋଇ ଉପଚାରରୁ ଆରାମ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରୋଷେଇ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |


1. ପୁଧିନା
ପୁଧିନା ପତ୍ରକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଦିନକୁ ଅନେକ ଥର ପିଅନ୍ତୁ | ଏହା ପେଟକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖେ ଏବଂ ଫୁଲା କମାଏ |

2. ଛୋଟ ଅଳେଇଚ |
ଭୋଜନର ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଅଳେଇଚ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଭିଜାଇ ରଖିଥିବେ | ଏହା ପେଟକୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ |

3. ସାଵୁ |
ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଅଳ୍ପ ନିଆଁରେ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ସାଵୁ ଵତରାଇ କରି ଖାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଫୁଲିବ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

4. ଅଜୱାଇନ
ଖାଇବା ପରେ ପ୍ରାୟ 30 ମିନିଟ୍ ପରେ ଅଧା ଚାମଚ ଅଜୱାଇନ ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ |

ଏହି ତ୍ରୁଟିଗୁଡ଼ିକ ଯୋଗୁ ହୋଇଥାଏ ଗ୍ୟାସ୍ :-
ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ କାରଣ ସୋଡିୟମ୍ ଫୁଲିବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ |
ପ୍ରତିଦିନ ଭୋଜନ ସମୟ ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ|
ତୁମେ ଯେତିକି ଖାଦ୍ୟ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କର ସେତିକି ଖାଆ , ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ |
ଯାହାର ରଵର ଚିଉଙ୍ଗମ ଚୋବାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ଏଥିରୁ ଦୂରେ ରହିଵା ଉଚିତ୍ | ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *