6

ଜୀଵନ ପ୍ରତି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରେ ଏହି ବଟର ମିଲ୍କ |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ବଟରମିଲ୍କ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପାନୀୟ ଭାବେ ବ୍ୟବାହର କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ବଟରମିଲ୍କ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ଲୋକ ବଟରମିଲ୍କକୁ ଚକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଡାକନ୍ତି | ଅବଶ୍ୟ, ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ସୁସ୍ଥ ପାନୀୟକୁ ସ୍ଵାଦ ନେବା ବିନା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ଅଧୁରି ଲାଗେ | କାରଣ ଏହାର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା ଅଛି ଯେପରିକି ଏହା ଗରମ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ଆମକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖେ, ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଏହା ଆମ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ, ହାଡକୁ ଶକ୍ତ କରେ, ପାଟିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ, ଆପଣଙ୍କ ପାଟିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏବଂ ରକ୍ତଚାପର ସ୍ତର କମ କରେ | ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ କିମ୍ବା ଦୈନିକ ବଟରମିଲ୍କ ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ଏବଂ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଗୋଟିଏ କପ୍ ବଟରମିଲ୍କ 98 କ୍ୟାଲୋରୀ, 8 ଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଟିନ୍, 3 ଗ୍ରାମ ଫାଇବର, 22% କ୍ୟାଲସିୟମ୍, 16% ସୋଡିୟମ୍ ଏବଂ 22% ଭିଟାମିନ୍ B12 ଯୋଗାଇଥାଏ |

ଦୈନିକ କ୍ଷୀର ପିଇବାର ସାଇଡ ଇଫେକଟ୍ :-

* ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଆଲର୍ଜି ସମୟରେ ରାତିରେ ବଟରମିଲ୍କ ନ ପିଇବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |

ଲହୁଣୀରୁ ମଲାଇ (ମାଲାଇ) ବାହାର କରି ବଟରମିଲ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ଏବଂ ସେଟ କରିବା ପାଇଁ କ୍ରିମକୁ ଅନେକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିବାକୁ ପଡେ, ତେଣୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କେବେବି ବଟରମିଲ୍କ ନଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି କାରଣ ବଟରମିଲକରେ କ୍ଷତିକାରକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ରହିପାରେ ଏବଂ ଗଳା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହୋଇପାରେ |

milk

* ଜ୍ୱର ହେଲେ ବି ବଟରମିଲ୍କ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ |

* ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବଟରମିଲ୍କ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଡାଇରିଆ ଏବଂ ବାନ୍ତି ହୋଇପାରେ |

* କାଶ ସମୟରରେ ବଟରମିଲ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ ଯଦି ଆପଣ ତାହା କରନ୍ତି ତେବେ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇପାରେ |

* ବଟର କ୍ଷୀରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଚର୍ବି ହେତୁ ଏହା ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବଢାଇପାରେ | ଏହି କାରଣରୁ, ହୃଦୟ ରୋଗୀମାନେ ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

* କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ବଟର କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *